DOLAR 17,9638 0.16%
EURO 18,3887 -0.11%
ALTIN 1.032,41-0,66
BITCOIN 432383-2,87%
Diyarbakır
32°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Geleneksel Evvel Temmuz Festivali başladı

Geleneksel Evvel Temmuz Festivali başladı

Nusayrilerin hasat ve bereket bayramı olan geleneksel Evvel Temmuz Festivali, Samandağ'da başladı.

ABONE OL
Temmuz 10, 2022 09:00
Geleneksel Evvel Temmuz Festivali başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADANA – Nusayrilerin hasat ve bereket bayramı olan geleneksel Evvel Temmuz Festivali, Samandağ’da başladı.
 
Nusayrilerin hasat ve bereket bayramı olan, tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan Evvel Temmuz Bayramı başladı. Festival, bu yılda 14 Temmuz’a kadar çeşitli panel ve konserlerle kutlanacak. Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde 22’ncisi düzenlenen festivalin startı, dün Samandağ Belediyesi’nde gerçekleştirilen “1915’ten Günümüze Araplar” başlıklı söyleşi ile verildi. 
 
Moderatörlüğünü Halkların Demokratik Partisi (HDP) Samandağ İlçe Eşbaşkanı Naim Özbek’in yaptığı söyleşi, “Arapların 1915’i Soykırım, Kimlik, Coğrafya” kitabı üzerine gerçekleştirildi. Söyleşide, kitabı derleyen, aynı zamanda kitaptaki “Korkunun Propagandası: Ermeni Soykırımı’nı Bir Bedevi Asilzadesinin Kaleminden Okumak” bölümünü kaleme alan akademisyen Emre Can Dağlıoğlu ve kitabın bir başka bölümü olan “Musa Dağı Ermeni Direnişi, 1939 Göçü ve Araplar” bölümünün yazarı akademisyen Şule Can konuşmacı olarak yer aldı.  
 
Dağlıoğlu, kitabın amacına ve kitapta yer alan bölümlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dağlıoğlu’nun ardından söz alan Şule Can ise, kitaptaki “Musa Dağı Ermeni Direnişi, 1939 Göçü ve Araplar” bölümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Panelde 1915 yılında gerçekleşen Ermeni Soykırımı’nın Arap coğrafyasındaki yansıması, Arapların soykırım karşısındaki tutumları, soykırımda basın-yayın organlarının etkisi, zorla evlendirilen Ermeni kadınların ve yetim çocukların yaşadıkları anlatıldı. 
 
Emre Can Dağlıoğlu ve Şule Can’ın sunumlarının ardından söyleşi soru-cevap şeklinde devam etti. Panel etkinliğinden sonra Kopuş Belgeseli gösterimi yapıldı. 
 
Vakıflı köyünde Grup Ciran’nın yer aldığı müzik dinletisi gerçekleşti.
 

En az 10 karakter gerekli