en iyi rulet siteleri
Fincancı’nın iddianamesi İstanbul’a gönderildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Fincancı’nın iddianamesi İstanbul’a gönderildi

Fincancı’nın iddianamesi İstanbul’a gönderildi

TTB Hukuk Bürosu, Fincancı hakkında hazırlanan iddianamenin “yetkisizlik” gerekçesiyle İstanbul mahkemelerine sevk edildiğini duyurdu.

ABONE OL
Kasım 13, 2022 16:00
Fincancı’nın iddianamesi İstanbul’a gönderildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – TTB Hukuk Bürosu, Fincancı hakkında hazırlanan iddianamenin “yetkisizlik” gerekçesiyle İstanbul mahkemelerine sevk edildiğini duyurdu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Hukuk Bürosu, Türkiye’nin Kurdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığı ile Federe Kurdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarında kimyasal silah kullandığına dair araştırma yapılması gerektiğini ifade ettiği için tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın iddianamesine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, Ankara 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Ekim’de tutuklama kararı verdiğini, 582 avukatın itirazına karşılık tutuklamanın devam ettiğini belirten TTB Hukuk Bürosu, savcılığın 10 Kasım tarihinde, Fincancı’nın tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen sevk yazısını “aynen tekrarlayarak” iddianame haline getirdiğini belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Canlı yayınlarla servis edilen ve Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında kamuoyunda olumsuz bir algı yaratmak, yargı makamlarını etkileyip baskı altına almak için oluşturulan ‘evden çıkan materyaller’ hususunun gerçek olmadığı, tutuklama gerekçesinde de yer almamasıyla bir kez daha görülmüştür. Bu çarpıtmalar nedeniyle hukuki sürecin ayrıca yürütüleceğini de belirtmek isteriz.”

YETKİSİZLİK KARARI

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi önce kabul ettiği, sonrasında ise iddia edilen suçun işleniş yeri ve ikamet adresi gerekçe gösterilerek yetkisizlikle dosyayı İstanbul mahkemelerine sevk ettiği belirtilen TTB’nin açıklamasında, “Mevcut durum itibariyle dava dosyası İstanbul mahkemelerine gelecek, davayı hangi mahkemenin göreceğinin belirlenmesinin ardından bu mahkemenin ‘yetki’ ile ilgili kararı beklenecektir. Şayet İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi yetkili mahkeme olduğuna karar verirse, dava İstanbul’da görülecektir. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Türk Tabipleri Birliği Hukuk Bürosu, Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın özgürlüğünden mahkûm olduğu her günün oluşturduğu haksızlığın bir an evvel ortadan kaldırılması için gereken tüm hukuki girişimlerde bulunmakta ve süreci takip etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.