en iyi rulet siteleri
Farqîn’de halk buluşması: Gün hesap sorma günü
  • Rojev
  • Politika
  • Farqîn’de halk buluşması: Gün hesap sorma günü

Farqîn’de halk buluşması: Gün hesap sorma günü

Yeşil Sol Parti’nin Farqîn'de gerçekleştirdiği halk buluşması mitinge dönüşürken, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, "Eli Kürt kanında olan kim varsa, Erdoğan onunla ittifak kurdu. 14 Mayıs yıllardır eli Kürt kanında olanlardan hesap sorma günü" dedi.

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 15:32
Farqîn’de halk buluşması: Gün hesap sorma günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED – Yeşil Sol Parti’nin Farqîn’de gerçekleştirdiği halk buluşması mitinge dönüşürken, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Eli Kürt kanında olan kim varsa, Erdoğan onunla ittifak kurdu. 14 Mayıs yıllardır eli Kürt kanında olanlardan hesap sorma günü” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed İl Örgütü, Farqîn’de düzenlediği halk buluşması mitinge dönüştü. Azizoğlu Meydanı’nda düzenlenen buluşmaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Halide Türkoğlu, HDP Amed İl Örgütü Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Yeşil Sol Parti Amed İl Örgütü Eş Sözcüsü Pınar Sakık Tekin ve yüzlerce kişi katıldı.  Buluşmada halk, “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana Farqîn”, “Direne direne kazanacağız”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atarak halaylar çekti.

Alan kısa sürede dolarken, alana gelemeyen yurttaşlar ise çevredeki binaların damından ve evlerinin balkonundan siyasetçileri selamladı. Büyük bir coşkunun olduğu buluşmada konuşan HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, baskı ve zulüm politikalarına karşı geri adım atmayan ve alanı dolduran yurttaşlara teşekkür etti.

OPERASYONLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Kürt halkının direniş tarihine değinerek,  “Kürt halkı büyük bir direniş göstererek varlığını korumuştur. Amed Newroz’unda okunan mesaj ve Dolmabahçe Mutabakatı bu ülke için bir şanstı. Ancak onlar Kürtleri ile uzlaşma yerine, çöktürme planı ile yok etmeyi amaçladı. Ancak her saldırıya bu halk muazzam bir direniş ile cevap olmuştur. Şimdi de 14 Mayıs direnişi var önümüzde. Bu seçim için ‘darbe’ diyenler bilsinler ki seçimde asıl darbeciler gidecekler. Mahkemelerde hesap verecekler. Onların yok etme operasyonuna karşı bizim direnişimiz sürdü, sürecek. Devreye konulan tecrit, toplumun tamamına yayılmış durumda. Özgürlük, barış talebi tecritte. Özgürlüğün sesinden korkuyorlar. Korkmakta da haklılar. Çünkü gidecekler” dedi.

‘HESAP SORMA GÜNÜ’

AKP’nin kurduğu ittifaklara dikkat çeken Öztürk, “Eli Kürt kanında olan kim varsa, Erdoğan onunla ittifak kurdu. 14 Mayıs bunun için çok önemli. Yıllardır elli Kürt kanında olanlardan hesap sorma günüdür. Sandıklara gidip AKP’yi tabela partisi haline getirin. Kendine muhalif diyen bir kesim günlerdir devam eden siyasi soykırım operasyonlarına ses çıkarmıyor. Kürt sorununun çözüme kavuşması isteniyorsa, samimi, dürüst ve cesur bir tutum sergilenmeli. Eğer muhalifler başarı elde etmek istiyorsa, cesur olsunlar. 12-0 yapmak için herkesi ikna etme uğraşında olalım” diye konuştu.

Buluşma, sloganlar eşliğinde çekilen halayların ardından sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.