en iyi rulet siteleri
Ey Armutlu, bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz!
  • Rojev
  • Güncel
  • Ey Armutlu, bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz!

Ey Armutlu, bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz!

Yıkılan Armutlu Mahallesi’ndeki depremzedeler, "Birlikte döneceğiz, Armutlu'yu inşa edeceğiz. Bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz" umuduyla göç ediyor.

ABONE OL
Şubat 18, 2023 13:41
Ey Armutlu, bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY – Yıkılan Armutlu Mahallesi’ndeki depremzedeler, “Birlikte döneceğiz, Armutlu’yu inşa edeceğiz. Bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz” umuduyla göç ediyor.
Hatay’da devrimci kimliği ile bilinen Defne ilçesindeki Armutlu Mahallesi de, yıkımın ağır faturasını ödeyen merkezlerden biri. Mahallenin yüzde 80’i depremle yerle bir oldu. Arama kurtarma ekiplerinin 4 gün sonra geldiği mahalleye, ilk ulaşan devrimci, sol ve sosyalist kurumlar oldu. Mahalledeki arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından başlayan enkaz kaldırma çalışmaları, Tepecik, Elektrikçiler, Gazi mahallelerinde devam ediyor.
KİMİ TOPRAĞA KİMİ YÜREKLERE GÖMÜLÜR…
Armutlu Mahallesi’ni bilenler bilir. Mahalle sizi “Herkes bir gün ölür, kimi toprağa kimi yüreklere gömülür” yazısıyla karşılıyor. Yazının altında bir de Gezi eylemlerinde katledilen Hataylı Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın duvara çizilmiş resimleri var.
İş makinalarının çalıştığı Armutlu sokaklarının birçok yerinde Gezi eylemlerinden kalan ve direnişe vurgu yapan duvar yazıları dikkat çekiyor.
Mahallede sık rastlanan portakal ağaçlarından yayılan koku yerini, ölüm kokusuna bırakmış durumda.  Hasarlı binalardan eşyalarını çıkarmak isteyen depremzedeler, ölümü göze alarak, birkaç parça eşya almaya çalışıyor.
‘ARMUTLU’YU İNŞA EDECEĞİZ’
Komünal bir şekilde hareket eden depremzedelerin bazıları, ortak kiraladıkları TIR’larla eşyalarını taşıyor. Mahalledeki depremzedeler, “Birlikte gidiyoruz, birlikte döneceğiz. Armutlu’yu yeniden inşa edeceğiz” sözleriyle bu göçün temelli olmadığını belirtiyor.
‘BU SOKAKLARDA YENİDEN FAİROUZ DİNLEYECEĞİZ’
Armutlu Mahallesi’ndeki duvar yazılarını birçok yerde görmek mümkün. Mevcut duvar yazılarına yenileri de, yıkımın ardından eklenmiş. Bir dayanışma ağı oluşturan devrimciler ve mahallelinin, yıkımda ayakta kalabilmiş duvarlarına umut dolu mesajları karşımıza çıkıyor. “Direniş sürüyor”, “Bir sabah büyük ateşler yanınca, eller temizlenecektir, bir tören olacaktır, ölülerimiz toplanacaktır”, “Bahhurları yakıp kazanları yeniden kaynatacağız” yazıları bunlardan sadece bir kaçı.
Armutlu’nun bir başka sokağında ise yakılan, yıkılan Beyrut için “Ey Beyrut” şarkısını seslendiren ve bir dizesinde “Şehrim söndürdü ışıklarını” sözleriyle akıllara kazınan Lübnanlı sanatçı Fairouz için, “Bu sokaklarda yeniden Fairouz dinleyeceğiz” yazısı karşımıza çıkıyor.
OHAL’İN MALUMU
Mahalledeki yıkıma rağmen, umut dolu duvar yazıları bir nebze de olsa insanın içini ısıtırken, özel hareket polislerinin uzun namlulu silahlarıyla mahallede özellikle gazetecilere “OHAL var, izin aldınız mı?” soruları, kasvetli bir havaya neden oluyor. Mahallede sadece gazeteciler değil, depremzede ya da gönüllü herkese OHAL bahane edilerek Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılıyor.
Tepecik Mahallesi’nde ise, dış kapıların açılmaması nedeniyle yurttaşların e-devlet hesaplarına “kapı açılmadı tespit yapılamadı” mesajı gönderiliyor. Depremzede Yusuf Ayhan Güzeloğlu, evinin yıkılmadığını ancak yan yattığını belirterek, “Bizim yan yatan eve de gelen ekipler ‘kapı açamadık’ diye not yazıp gidiyor. Kime müracaat edeceğimizi bilemiyoruz” diyerek, yaşanan aksaklıklara dikkat çekti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.