DOLAR 18,6423 0.06%
EURO 19,2625 -0.03%
ALTIN 1.048,190,58
BITCOIN 3069271,41%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Erdoğan’ın kararnamesi Alevilik yoktur anlamındadır’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Erdoğan’ın kararnamesi Alevilik yoktur anlamındadır’

‘Erdoğan’ın kararnamesi Alevilik yoktur anlamındadır’

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, AKP’nin çıkardığı torba yasaya tepki göstererek, “Cumhurbaşkanının yayınladığı kararname Alevilik yoktur kararnamesidir" dedi.

ABONE OL
Kasım 19, 2022 19:30
‘Erdoğan’ın kararnamesi Alevilik yoktur anlamındadır’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MELETÎ – PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, AKP’nin çıkardığı torba yasaya tepki göstererek, “Cumhurbaşkanının yayınladığı kararname Alevilik yoktur kararnamesidir” dedi.
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Meletî Şubesi, dayanışma gecesi düzenledi. Battal Gazi ilçesinde yapılan dayanışma gecesine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meletî il yöneticileri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Meletî Şubesi bileşenleri, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), 10 Ekim ailelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Salona, “Cem ibadettir, Cemevi ibadethanemizdir” pankartı asıldı.
 
ALEVİLERE YÖNELİK KATLİAMLAR
 
Etkinlikte açılış konuşması yapan PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Cumhuriyetin ilk yüzyılında Alevilerin sürgünler yaşadığını, katliamlar gördüğünü, yerinden yurdundan edindiğini söyledi. Alevilerin Cumhuriyetin ikinci yüzyılında aynı şeylere tabi olmak istemediğini belirten Erçe, “Biz bu ülkenin asli, demokratik, laik savunucuları olarak cumhuriyetin ikinci yüzyılında artık katledilmek ve ötekiler durumuna düşmek istemiyoruz” dedi.
Erçe, “AKP, Aleviler için bizim darbe diye nitelendirdiğimiz bir karara imza attı. Bugüne kadar, ‘Aleviler yoktur. Alevilik diye bir şey yoktur. Bunlar sapkındır. Bunların Cemevi dedikleri yer cümbüş evidir’ diyenler, bugün bu söylemlerini daha süslü ifadelerle yasa maddesi haline getirdiler. Şu anda çıkardıkları yasa ve Cumhurbaşkanının yayınladığı kararname, aslında Alevilik yoktur kararnamesidir” diye konuştu.  
 
DİRENİŞ ÇAĞRISI
 
Alevilerin geçmişte de çok zor koşullarda ibadetlerini icra ettiklerini kaydeden Erçe, şunları söyledi: “Biz en ücra dağ köylerinde bile gerekirse köyün girişine ve çıkışına gözcülerimizi dikerek cemlerimizi yapmış bir toplumuz. İnancını yaşamış bir toplumuz. Şimdiye kadar bu inancımızı her türlü olumsuzluklara ve imkansızlıklara rağmen devam ettirdik. Cemevleri ve dernekler inşa ederek inancımızı sürdürüyoruz. Onun için onların yasaları da kararnameleri de hapishaneleri de bize vız gelir. Ferman padişahınsa dağlar, ovalar bizimdir.”
 
Konuşmaların ardından dualar okunup lokma ve niyaz dağıtıldı. Ardından çerağlar yakılarak, semah dönüldü. 
 
Program, “Aleviler halktır, halk burada” sloganıyla sonlandı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.