en iyi rulet siteleri
Enkazdan 14 gündür duman yükseliyor: Yaşayan ölü oldum
  • Rojev
  • Güncel
  • Enkazdan 14 gündür duman yükseliyor: Yaşayan ölü oldum

Enkazdan 14 gündür duman yükseliyor: Yaşayan ölü oldum

Depremin üzerinden 14 gün geçmesine rağmen hala enkazlardan dumanların yükseldiği Wêranşar'da oğlunu kaybeden Ali Karakuş, eşinin de oğlunun acısına dayanamayarak hayatını kaybettiğini belirterek, "Yaşayan ölü oldum" dedi.

ABONE OL
Şubat 19, 2023 13:30
Enkazdan 14 gündür duman yükseliyor: Yaşayan ölü oldum
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MELETÎ – Depremin üzerinden 14 gün geçmesine rağmen hala enkazlardan dumanların yükseldiği Wêranşar’da oğlunu kaybeden Ali Karakuş, eşinin de oğlunun acısına dayanamayarak hayatını kaybettiğini belirterek, “Yaşayan ölü oldum” dedi. 
 
Merkez üssü Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ve Elbistan ilçeleri olan depremlerin ağır hasar verdiği kentlerden Meletî’de, şehir merkezindeki enkazlar olduğu gibi yerinde duruyor. Enkaz başlarında farklı kentlerden getirilen jandarmalar bekletiliyor. İlçe halkı enkazda kalan kişilerin büyük oranda çıkarıldığını, enkaz kaldırma çalışmalarının başladığını dile getiriyor. Yaklaşık bin 500 kişinin hayatını kaybettiği Meletî merkez, ilçeler ve kırsal mahallelerde binaların çoğunun ikinci depremde yıkıldığı belirtildi. 
 
BOŞ BİNALARDA IŞIKLAR YANIYOR
 
Depremin ilk günü etkili olan kar yağışı nedeniyle şehrin birçok yerinde halen kar birikintileri görmek mümkün. Kırsal bölgelerde ise her yer beyaz bir örtü altında. Şehir merkezi adeta terk edilmiş bir kent gibi. Sağlam kalan binaların kimilerinde ışıklar yansa da evlerde kimsenin kalmadığını öğreniyoruz. Yoğun bir göç yaşamış olan şehirde, insanlar depremden etkilenmeyen köylerin yanı sıra çevre kentlerde bulunan akrabalarının yanına yerleşmiş durumda. 
 
Gidecek yerleri olmayanların bir kısmı çadırlara geçerken, bir kısmı ise henüz kendisine çadır teslim edilmesini bekliyor. Henüz çadıra ulaşamayan şehir merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerin olduğu belirtiliyor. 
 
ENKAZ KAMYONUNDA BİR CENAZE ÇIKTI
 
Meletî’de depremden en ağır hasarı alan ilçelerin başında Wêranşar (Doğanşehir) geliyor. Wêranşar ilçesinde de merkezde olduğu gibi büyük bir göç yaşanmış durumda. Her sokakta birden fazla binanın yıkıldığını görmek mümkün. Kimi binalar zor bela ayakta duruyor. Arama kurtarma faaliyetlerinin sona erdiği ilçede, enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Kimliği belirlenemeyen bir yurttaşın cansız bedeninin şehrin dışına moloz taşıyan kamyonlardan birinden düştüğü bilgisi veriliyor. İlçe merkezinde hayatını kaybedenlerin sayısı 159 olarak açıklansa da molozların arasında başka cenaze olup olmadığı bilinmiyor.
 
14 GÜNDÜR DUMANLAR YÜKSELİYOR
 
İlçe merkezinde ağır bir yanık kokusu hissedilirken, sebebinin de depremde yıkılan kimi yerlerde çıkan yangınlardan kaynaklandığını öğreniyoruz. Birden fazla binada çıkan yangınların yanı sıra tamamen enkaza dönen bir hayvan yemi deposunda çıkan yangın ise, 14 gündür henüz tam olarak söndürülmedi. İtfaiye müdahalesine rağmen enkazdan halen duman yükseliyor. 
 
İKİNCİ DEPREM YERLE BİR ETTİ
 
İlçe sakinlerinden Halil Konuk, ilçede ilk depremde çatlaklar olduğunu ancak büyük bir hasar olmadığını belirtirken, “13.24’te olan deprem yerle bir etti burayı. Arkası yem, un dükkanıydı. Yıkıldığından beridir yanıyor. Kısmen müdahale edildi. Tam müdahale edilemiyordu. Onun için” diye anlatıyor. 
 
ANNESİ ACISINA DAYANAMADI
 
Depremde oğlu Mahmut’un cenazesini defnettikten sonra ise depremden kurtulan eşi Güllü’yü kaybeden Ali Karakuş, “Ben yaşayan ölü oldum” derken, yaşadıklarını “Oğlumun ölüsünü çıkardık 3 gün sonra. Annesi de oğluna dayanamadı öldü. Ben de yaşayan ölü oldum. Ortada dolanıyorum işte. 3 çocuğu var, hanımı var. Hepsi ortada. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bir gece yattı, ‘oğlum, oğlum, Mahmut, Mahmut’ diyerek öldü Güllü. Bir gece dayandı” sözleriyle anlatıyor. 
 
Karakuş, şimdi Fındık köyünde kaldığını ancak talep etmesine rağmen henüz kendisine çadır verilmediğini aktarıyor. 
 
POLAT KÖYÜNDE 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
 
Wêranşar ilçesinde yıkımdan ağır yara alan kırsal mahallelerden biri de Polat Mahallesi. Kerpiç evlerin neredeyse yarıya yakınının yıkıldığı mahallede, 4 kişi hayatını kaybetti. Evlerin çoğunun yine ikinci depremde yıkıldığı bilgisi verilirken, mahallede bir kısım yurttaşlar kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda, bir kısmı ise AFAD tarafından verilen çadırlarda kalıyor. 
 
MA / Ahmet Kanbal 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.