en iyi rulet siteleri
Engelli yurttaşlar zor durumda

Engelli yurttaşlar zor durumda

Meletî’de depremden etkilenen engelli yurttaşların ihtiyaçları, ağır yaşam koşulları ve ilgili kurumların ilgisizliğine rağmen yakınları tarafından karşılanıyor.

ABONE OL
Mart 3, 2023 06:30
Engelli yurttaşlar zor durumda
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MELETÎ – Meletî’de depremden etkilenen engelli yurttaşların ihtiyaçları, ağır yaşam koşulları ve ilgili kurumların ilgisizliğine rağmen yakınları tarafından karşılanıyor. 
 
Mereş merkezli depremlerde yıkımın en çok olduğu kentlerden biri olan Meletî’de yurttaşlar kendi çabalarıyla yaralarını sarıyor. Depremin ilk gününde Güven Bakımevi kalan engellilerin kar altında bırakıldığı kentte, evlerinde kalan binlerce engelli yurttaşın da ihtiyaçları karşılanmadı. Depremin üzerinden 26 gün geçmesine rağmen yüzde 70 engelli olan Döne Dağ isimli yurttaş için Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü tarafından aranmadıklarını belirten ablası Perihan Yücekaya, yetkililere çağrıda bulundu. 
 
ARAYAN YOK
 
Abla Yücekaya, Döne’nin yüzde 70 engelli olduğunu ifade ederek, “Döne bakım becerilerini yapamıyor. Yüzde 70 engelli ve belediyede kaydı olmasına rağmen arayan olmadı. Engelli maaşı alıyor. Bakıcısı da depremde mağdur olduğu için onu terk etmek zorunda kaldı. Bakıcısı başka ile akrabalarının yanına gitmek zorunda kaldığı için Döne’yi de yanında götüremedi. Döne’yle 25 gündür sokaklardayız. Çadırda kalıyoruz ama orada tuvalet olmadığı için bazen okulda kalıyoruz.  Öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Kentte halen artçılar devam ediyor. Döne’yi çıkarmadan ben çıkamıyorum. Gerçekten çok zor durumdayız” dedi.
 
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden aranmadıklarını söyleyen Yücekaya, “Devlet bakıma muhtaç olan yurttaşına bakmak zorundadır. Döne’nin ne annesi ne de babası var. Döne her şekilde mağdur. Döne öz bakım becerilerini yapamadığı için neredeyse her gün banyo yapması gerekiyor. O yüzden onu alıp 70 kilometre yol gidip köye götürüyorum ve duş aldırıyorum. Tekrardan kentte dönmek zorunda kalıyoruz. Evimiz yıkıldı. Okulda, çadırda, köyde büyük bir perişanlık içinde kalıyoruz” diye belirtti. 
 
‘İHTİYAÇLARI GİDERİLMELİ’
 
Bugüne kadar yetkilileri defalarca aradıklarını ancak bir dönüş olmadığını aktaran Yücekaya, “Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü aradık ancak yanlış aradığımızı belirtip telefonu kapattılar. Sokakta benim gibi birçok mağdur olan insan var. Bunların ihtiyaçlarının derhal giderilmesi gerekir” diye konuştu. 
 
MA / Dilgeş Ruvanas
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.