DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348651-0,88%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekliler sorunlar ve çözüm yollarını çalıştayda tartıştı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Emekliler sorunlar ve çözüm yollarını çalıştayda tartıştı

Emekliler sorunlar ve çözüm yollarını çalıştayda tartıştı

TÜM EMEKLİ-SEN’in emeklilerin yaşadığı sorunlara ilişkin düzenlediği çalıştayda, ortak talepler üzerinde birleşik mücadele ağının örülmesi gerektiği belirtildi.

ABONE OL
Eylül 17, 2022 15:40
Emekliler sorunlar ve çözüm yollarını çalıştayda tartıştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
 
İZMİR – TÜM EMEKLİ-SEN’in emeklilerin yaşadığı sorunlara ilişkin düzenlediği çalıştayda, ortak talepler üzerinde birleşik mücadele ağının örülmesi gerektiği belirtildi. 
 
Tüm Emekliler Sendikası (TÜM EMEKLİ-SEN), emeklilerin yaşadığı sorunlara ilişkin Kültür Parkta bulunan Gençlik Merkezi’nde çalıştay düzenledi. Çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve sivil toplum örgütünün katıldığı çalıştay, “Emekliler geleceğine sahip çıkıyor” başlığıyla yapıldı. 
 
Çalıştayda konuşan TÜM EMEKLİ-SEN Konak İlçe Şube Başkanı İhsan Mermerkaya, “Yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edilen 14 milyona yakın emekli ile birlikte mücadele etmekten ve yol almaktan başka bir seçeneğimiz kalmamıştır. Bu nendeler Türkiye’de bir ilk olarak emekli sorunlarının ve örgütlenmenin tartışılacağı bu ekinlik önemli arz etmektedir. Sunumların ve tartışmaların katılımcılar için çok yararlı olacağına inanıyorum” dedi.
 
 SORUNLAR TARTIŞILDI
 
Gün boyu süren çalıştayda emeklilerin yaşadığı sorunlar ve sorunlara karşı birlikte örgütlenme alanların açılmasına dair tartışmalar yürütüldü.  Çalıştay’a katılan siyasi parti temsilciler ve sivil toplum örgütleri de emeklilerin yaşadığı sorunlara ilişkin sunumlar yaparak, emekliler için yapılacak çalışmalara dair bilgiler paylaştı, çözüm önerileri sundu. 
 
TESPİT VE ÖNERİLER
 
Akşam saatlerine kadar süren çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde sorunların tespiti ve öneriler şu başlıklar altında sıralandı: “Emeklilerin sorunlarıyla kimsenin ilgilenmediği, daha çok özel şirketlere pazarlama amaçlı emeklilik konusunda çalışma yapıldı. Emeklilerin değer üretiminin bitmediği, sadece emek gücünü satamayacak hale geldi. Hakların yasadan önce geldiği her sınıfın kendi hukukunu yarattığı, sendikal örgütlenme hakkının sadece çalışanlar için değil herkes için kaçınılmaz bir hak olduğu, tüm kapatma girişimlerine karşı fiili meşru örgütlenme mücadelelerinin sürmesi gerekiyor. Çalışanların mücadelelerinin sadece yaşa bağlı olarak sürmemesi gerekiyor. İktidarın emeklilerin sendika çatısı altında toplanmasına karşıt olduğu, emekçinin attığı her taşın emekliye yaradığı hakların yasalardan önce geldiği ortak talepler üzerinde birleşik mücadele ağının örülmesi gerekiyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.