Emekçilerden ‘insanca yaşamaya yetecek ücret’ talebi
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Emekçilerden ‘insanca yaşamaya yetecek ücret’ talebi

Emekçilerden ‘insanca yaşamaya yetecek ücret’ talebi

TÜİK verilerine karşı yapılan protestolarda, “Ölümü gösterip sıtmaya razı edenlere karşı duracağız” denildi.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 12:40
Emekçilerden ‘insanca yaşamaya yetecek ücret’ talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – TÜİK verilerine karşı yapılan protestolarda, “Ölümü gösterip sıtmaya razı edenlere karşı duracağız” denildi. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri ve kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan zam oranlarını İstanbul ve Mersin’de protesto edildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş-Sendikası), İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Sahte TÜİK rakamları ile ücret artışlarına sessiz kalmayacağız” pankartının açıldığı eylemde, çok sayıda sendika üyesi katıldı. Eylemde, “TÜİK şaşırma maaşları şaşırma” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. 
 
TALEPLER
 
SES Hastane İşyeri Temsilcisi Dr. Tülin Çelik, emekçilerin yüzde 60’ının asgari ücrete çalıştıklarına işaret ederek, “Türkiye’de kamuda çalışan sağlık personeli sayısı 700 bin civarındadır. Aileleri, bakmakla yükümlü oldukları itibariyle bu sayıyı en az 3 ile çarptığımızda hane halkı geliri açısından neredeyse açlık sınırı tablosuyla karşı karşıyayız” dedi. 
 
Tüm vergi yükünün ücretlilerin omuzlarına yıkıldığını ifade eden Çelik, gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gelir vergisi birincinin dilim oranının yüzde 15 ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini talep eden Çelik, “Ölümü gösterip sıtmaya razı edenlere karşı duracağız” dedi.  
 
Çelik, şunları söyledi: “Yılmadan yanlışları dile getirmeye, hakkımız olanı istemeye devam edeceğiz. Her gün eksilmeyen sağlıkta şiddetinize, sahte rakamlarınızla enflasyona yedirdiğiniz maaşlarımıza rağmen biz Toplumcu Sağlığı hedefleyen sağlık emekçileri olarak vardık, varız, var olacağız.”
 
MERSİN
 
KESK Mersin Şubeler Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metni okuyan KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şube Başkanı Murat Doğan, TÜİK enflasyon verilerine ve maaş zamlarına dikkati çekerek, herkesin alım güçlerinin eridiğini dile getirdi. 
 
Kamu emekçilerine ve emeklilere verilen yüzde 30’luk zammın hayat pahalılığı karşısında kısa sürede eriyeceğini belirten Doğan, “Öncelikle yaşanan kayıpların bir nebze de olsa azaltılması için kamu emekçilerinin ve tüm emeklilerin maaşlarına en az asgari ücret artış oranı kadar zam yapılmasını istiyoruz. İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret için en düşük kamu emekçisinin maaşına eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.