en iyi rulet siteleri
Emek ve Özgürlük İttifakı’na tam destek: Seçim startı verildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Emek ve Özgürlük İttifakı’na tam destek: Seçim startı verildi

Emek ve Özgürlük İttifakı’na tam destek: Seçim startı verildi

Kartal Meydanı’nda onbinlerle buluşan Emek ve Özgürlük İttifakı, halktan tam destek alarak, seçimlerin startını verdi.

ABONE OL
Ocak 15, 2023 20:00
Emek ve Özgürlük İttifakı’na tam destek: Seçim startı verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – Kartal Meydanı’nda onbinlerle buluşan Emek ve Özgürlük İttifakı, halktan tam destek alarak, seçimlerin startını verdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde bir araya gelen Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, 5 Ocak’ta gerçekleştirdiği toplantının ardından ilk mitingini İstanbul Kartal’da gerçekleştirdi. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mitingi için sabah saatlerinden İstanbul’un en ucra köşesi olan Kartal Meydanı’na yola çıkan onbinler, taleplerini sloganlarla, flamalarıyla yürüyüş kortejine taşıdı.

TEK ÇÖZÜM EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI

İşçiler, işsizler, emekçiler, çiftçiler iktidarın yoksullaştırma politikalarına karşı “Üreten biziz üreten biz olacağız” sloganıyla kortejde dile getirdiği taleplerini, miting boyunca haykırdı. Miting meydanında sürekli 2023 bütçesinde yer bulamadıklarına dikkat çeken emekçiler, AKP-MHP iktidarının halka yoksullaştırdığını belirterek, tek çözümün Emek ve Özgürlük İttifakı’nda olduğunu söyledi. 

GENÇLERDEN ÖZGÜRLÜK TALEBİ 

Mitingde en çok dikkat çeken ise gençlerin yoğun katılımı oldu. Sabah saatlerinde miting meydanına akın eden gençler, burada Kürtçe ezgilerle halaya durdu. Israrla miting meydanını terk etmeyene gençler, daha sonra yürüyüş kortejine katıldı. Kartal Meydanı’nda yükselttiği sloganlarını yürüyüş kortejinde sürdüren gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebini haykırdı. Miting boyunca “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganı atan gençler, HDP’ye ve Emek ve Özgürklük İttifakı’na tam destek vereceklerini söyledi. 

KADINLARIN HALAYI DURMADI 

Hınca hınç dolan Kartal Meydanı’na zılgıtlarla akın eden kadınlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine öfkelerini buraya taşıdı. AKP-MHP iktidarının kadın düşmanı politikalarını karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan kadınlar, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kadın özgürlükçü bir yönetimin teminatı olduğunu söyledi. İttifaka tam destek veren kadınlar, “Biz değiştireceğiz” vurgusunda bulundu. İran’dan dünyaya yayılan “Jin jiyan azadî” sloganının yankılandığı Kartal Meydanı’nda, kadınların halayı bir an olsun durmadı. 

SAVAŞA KARŞI BARIŞ İÇİN MEYDANDAYDILAR

Mitingin onur konuğu olan Barış Anneleri Meclisi de yürüyüş kortejinde yerini aldı. İktidarın savaş politikalarına karşı barış taleplerini Kartal Meydanı’na taşıyan anneler, “HDP için geldik, bu savaşı HDP bitirebilir, barışı HDP sağlayabilir” dedi. Kesk û sor û zer renklerin bulunduğu bayrağını saklayarak miting alanına giren bir anne, “Ölümlerin son bulması için, cenazelerin gelmemesi için bu meydandayız” ifadelerini kullandı. 

HAZİNE YARDIMI YORUMU: DERT ETTİĞİN ŞEYE BAK!

Mitinge katılan 7’den 70’e herkes, HDP’nin kapatılmasına tepki gösterdi. HDP’nin yanında durmayı sürdüreceklerini belirten gençler, kadınlar, işçi ve emekçiler, bu saldırıların hesabını seçimlerde soracaklarını söyledi. Hazine yardımının kesilmesine de tepkinin yükseldiği yürüyüş kortejindeki gencin, “Kartal’a Hazine yardımıyla mı geldik abê. Dert ettiğin şeye bak” sözleri alkışlandı.  

KİMYASAL SİLAH SALDIRILARINA TEPKİ 

Kartal Meydanı’ndan HDP ve DBP bayraklarıyla yürüyüş kortejine akın eden binler, Federe Kurdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik kimyasal silah saldırılarına “Kimyasal silah insanlık suçudur” tepki gösterdi. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehditlerine de gençler, “Bijî berxwedana Rojava” sloganlarıyla karşılık verdi. İktidarın savaş politikalarına öfkenin yağdığı mitingde, sık sık “Kürtlere özgürlük, Ortadoğu’ya barış” sloganları atıldı. 

ABDULLAH ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ 

Mitingde on binlerin temel talebi ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük oldu. Hem yürüyüş kortejinde hem Kartal Meydanı’nda on binlerin en çok haykırdığı sloganlar, “Bijî berxwedana Îmraliyê”, “Be Serok jiyan nabe” ve “Selam selam, İmralı’ya bin selam” oldu. Miting kortejinde yer alanlar da Abdullah Öcalan’dan 22 aydır haber alınmadığına dikkat çekerek, PKK Liderinin özgürlüğü talebiyle meydanda olduklarının altını çizdi. Kürt sorununun çözümünün Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünden geçtiğini dile getiren gençler ve kadınlar, bu taleplerini her alanda haykıracaklarını vurguladı. 

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI’NA ELEŞTİRİ

İşçi emekçilerin, gençler ve kadınların taleplerini haykırdığı mitingde, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kartal Meydanı’nı tercih etmesini de eleştirdi. Kartal Meydanı’na giremeyen birçok kişi, “Bize Kartal dar gelir, gücümüzü Yenikapı’da göstermeliyiz” dedi. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarmasına onay veren onbinler, “Biz değiştireceğiz” mesajını da vermiş oldu. Halkın mesajını alan Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerin temsilcileri, yaptıkları konuşmada seçimlerin startını verdiklerini belirterek, “Bu daha başlangıç, size söz veriyoruz, bu iktidarı göndereceğiz” dedi.

MA / Özgür Paksoy 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.