en iyi rulet siteleri
Böbrekleri iflas eden tutuklu için infaz ertelemesi talebi
  • Rojev
  • Güncel
  • Böbrekleri iflas eden tutuklu için infaz ertelemesi talebi

Böbrekleri iflas eden tutuklu için infaz ertelemesi talebi

Hasta tutuklu Fırat Nebioğlu’nun böbreklerinin iflas ettiğini belirten Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, infazının ertelenmesini talep etti.

ABONE OL
Mart 18, 2023 11:30
Böbrekleri iflas eden tutuklu için infaz ertelemesi talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Hasta tutuklu Fırat Nebioğlu’nun böbreklerinin iflas ettiğini belirten Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, infazının ertelenmesini talep etti. 
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla eylemlerinin 445’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde, açıklamayı okuyan İHD Ankara Şube yöneticilerinden İhsan Seylan, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Fırat Nebioğlu’nun durumuna dikkat çekti.
 
‘HASTALIĞI GENETİK’
 
Nebioğlu’nun Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu bilgisini veren Seylan, “2017 yılında tutuklanan Fırat Nebioğlu 2 dosyadan 18 yıl hapis cezası aldı ve bir dosyada 3,5 yıl yattıktan sonra tahliye edildi. Diğer dosyadan aldığı 12 yıl ceza 5 yıla indirildi ve başka bir dosyadan da 2 yıl 6 ay ceza verildi ve yaklaşık 1,5 yıldır hapishanede tutuluyor. Ailesinde genetik olarak böbrek yetmezliği bulunmakta ve annesi ile diğer 3 kardeşi de böbrek hastasıdır. Böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak kulakları duymuyor” diye belirtti.
 
‘CEZAEVİNDEYKEN AMELİYAT MÜMKÜN DEĞİL’
 
En son Nebioğlu’nun Batman Beşiri Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ndeyken 7 Mart 2022’te Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuru yaptığını aktaran Seylan şunları söyledi: “Nefroroji uzmanı tarafından ‘Hapishanede kalması hayatı açısından ciddi risk barındırır’şeklinde rapor verilmiştir. Şu an diyaliz tedavisi gören hastanın böbrek nakli olması gerektiği söylenmiş ancak doktorlar tarafından da böbrek nakli ameliyatının hapishanede olduğu süreçte yapılmasının riskli olacağı belirtilmiştir. Rapor ayrıca tutulduğu hapishane idaresine de gönderildi. Rapor üzerine de hapishane idaresi 15 Mart 2022 tarihinde Fırat Nebioğlu’nu İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk etmiştir. Ancak Adli Tıp Kurumu muayene, kan tahlili ya da herhangi bir tetkik yapılmadan, ayaküstü inceleme yapmış ve ‘Cezaevinde kalabilir’ şeklinde rapor vermiştir.”
 
HAFTANIN 3 GÜNÜ DİYALİZE BAĞLI
 
Geçtiğimiz yıl Nebioğlu’nun cezaevinde fenalaştığını ve hastaneye kaldırıldığını söyleyen Seylan, “Batman Eğitim Araştırma Hastanesine doktor ile ailesi tarafından yapılan görüşmede doktor tarafından ‘her iki böbreğinin iflas ettiği, bu saatten sonra tek çarenin nakil veya diyaliz olduğu’ söylenmiş ve ‘tahlilleri biraz düzelince onu tekrar cezaevine göndermek zorunda olduklarını da’ ifade etmişlerdir. Haftanın 3 günü diyalize bağlı olarak yaşamını idame ettirmektedir. Tedavisi için ve böbrek nakli için bütün ailemiz seferber olmuş ancak bu sefer de Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesine sevk edilmiştir” diye belirtti.
 
TAHLİYE TALEBİ
 
Nebioğlu’nun böbreklerinin iflas ettiğini ve işlevini yerine getirmediğinin altını çizen Seylan, cezaevinde tutulmasının risk olduğunu belirterek infazının ertelenerek tedavisi için tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.