Elazığ Cezaevi’nde siyasi tutukluların koğuşunda provokasyon
  • Rojev
  • Güncel
  • Elazığ Cezaevi’nde siyasi tutukluların koğuşunda provokasyon

Elazığ Cezaevi’nde siyasi tutukluların koğuşunda provokasyon

Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde 6 siyasi tutuklu, koğuşlarına konulan adli tutuklunun yarattığı rahatsızlık ve idarenin konuya duyarsızlığına karşı başlattığı açlık grevine devam ediyor.

ABONE OL
Ocak 20, 2023 06:30
Elazığ Cezaevi’nde siyasi tutukluların koğuşunda provokasyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde 6 siyasi tutuklu, koğuşlarına konulan adli tutuklunun yarattığı rahatsızlık ve idarenin konuya duyarsızlığına karşı başlattığı açlık grevine devam ediyor. 
 
Elazığ 2 No’lu Cezaevi yönetimi, ağır psikolojik sorunları bulunan ve günde 8 ayrı antidepresan ilaç kullanan adli tutuklu Hanefi Şanda’yı siyasi tutukluların olduğu koğuşa koydu. Siyasi tutuklular, kişisel bakımını yapamayan, ihtiyaçlarını karşılayamayan ve koğuşta bulunanlara zarar veren Şanda’nın infazının durdurulması veya bir hastaneye sevk edilmesi yerine kendi koğuşlarına yerleştirilmesine karşı 10 Ocak’ta süresiz dönüşümlü açlık grevine girdi. Açlık grevinin ilk grubunda, Mahsun Sarp, Abuzer Doymaz, Mesut Yaşasın, Savaş Geçirgen, Kendal Barut ve Mehmet Siyaç Dinç yer aldı.  
 
BAŞGARDİYANDAN TEHDİT
 
MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu’na (MED TUHAD-FED) ulaşan tutuklular, cezaevinin tüm itirazlarına rağmen Şanda’nı koğuştan almadıklarını ve buna itiraz eden tutuklulardan Mahsun Sarp’ın gardiyanlarca darp edildiğini kaydetti. 
 
Tutuklulardan gelen şikayetleri yerinde inceleyen MED TUHAD-FED yönetimi, Şanda’nın yerleştirildiği koğuşlarda siyasi tutuklulara zarar verdiğini gözlemledi. Dernek yönetiminin görüştüğü tutuklular, şu şikayetlerde bulundu: “10 Ocak 2023’te saat 14.20 sıralarında Hanefi Şanda, tutuklu Mahsun Sarp ve Ercan Adlım’ın koğuşuna yerleştirildi. Ağır psikolojik rahatsızlıkları olan Şanda’n, eşyalara zarar veriyor. Yemek yemiyor, tuvalet, banyo gibi alışkanlıkları bulunmuyor. Ortak yaşam alanlarına uyum sağlamıyor. Şimdiye kadar 20 oda değiştirdi. Şanda’nın ya hastaneye sevkini ya da infazının durdurulması yönünde talepte bulunduk ancak, ‘Biz bunu bir yere götüremeyiz. Biz bunu diğer adlilerin yanına götürürsek tecavüz ederler’ denilerek taleplerimiz reddedildi. Siyasi tutuklu olan Mahsun Sarp ve Ercan Adlım ile cezaevi idaresi tarafından tartışma yaşandı. Bunun üzerine başgardiyanların içinde olduğu bir grup infaz koruma memuru, ‘Biz devletiz ne dersek yapacaksınız’ diyerek tehdit etti.” 
 
20 DAKİKA BOYUNCA DARP
 
Mahsun Sarp’ın gardiyanlar tarafından yaklaşık 20 dakika darp edildiği ve 69 yaşında olan tutuklu Ercan Adlım’ın bu olaya tanıklık ettiğini aktaran tutuklular, “Mahsun Sarp’ın tişörtü kanlar içinde kaldı. Bu olaydan kaynaklı sürekli baş dönmesi yaşıyor. Revirdeki sağlıkçılar, ‘Bu izleri senin yapıp yapmadığını bilmiyorum’ diyerek Sarp’ın hastane sevki engellendi. İnfaz koruma memurları tarafından hakarete uğrayan Sarp ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Sarp ile yaptıkları görüşmede, darp edildikten 24 saat sonra revire götürüldüğü ve bütün aşamalarda hakarete uğradığı, tuvalete gittiğinde kanama yaşadığı, boğazının sağ kısmında kızarıklık, sağ bilekte kızarıklık, sol bacakta morarma ve sırtta kızarıklık olduğu gözlemlendi” diye kaydetti. 
 
Öte yandan cezaevindeki siyasi tutukluların, Hanefi Şanda’nın tedavi edilmesi ya da infazının durdurulması için Adalet Bakanlığına dilekçeyle başvurduğu öğrenildi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.