DOLAR 17,9497 0.27%
EURO 18,5326 1.33%
ALTIN 1.036,730,33
BITCOIN 4315713,20%
Diyarbakır
36°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ekolojistlerden Menteşe Belediyesi önünde eylem
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Ekolojistlerden Menteşe Belediyesi önünde eylem

Ekolojistlerden Menteşe Belediyesi önünde eylem

Deştin ve Bayır mahallerinde yapımına devam edilen çimento fabrikasına verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen bölge halkı, belediye önünde “Sizi unutmayacağız, affetmeyeceğiz” diye seslendi.

ABONE OL
Temmuz 7, 2022 16:00
Ekolojistlerden Menteşe Belediyesi önünde eylem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUĞLA – Deştin ve Bayır mahallerinde yapımına devam edilen çimento fabrikasına verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen bölge halkı, belediye önünde “Sizi unutmayacağız, affetmeyeceğiz” diye seslendi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu ve Bayır Çevre Komitesi, Deştin ve Bayır mahallerinde yapımı devam eden çimento fabrikasına verilen yapı ruhsatının iptali için basın açıklaması düzenledi. Kent merkezinde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan kitle, Menteşe Belediyesi önüne kadar yürüyüş düzenledi. “Çimento fabrikasına hayır” ve “Muğla’da çimento fabrikası istemiyoruz. Temiz hava solumak istiyoruz. Yeşilimize, zeytinimize, balımıza dokunma” pankartları açılan açıklamada sık sık “Havama, suyuma, toprağıma dokuma” ve “Deştin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda yurttaş katıldı.

Kitle adına basın metnini okuyan yurttaşlardan Burcu Özdemir, Menteşe Belediyesi’ne seslenerek, “Verdiğiniz sözden bu yana 41 gün geçti. Sözünüzü tutunuz. Çimento Yıkım Projesi bütün hızıyla devam ediyor ama sizler oyalanıyorsunuz. Neden? Yapı Ruhsatını iptal etmek için neyi bekliyorsunuz? Partinizin genel merkezi arkanızda, Deştin, Bayır, Menteşe bütün Muğla arkanızda, yaşam haklarını koruyan evrensel hukuk arkanızda, Çimento Yıkım Projesini durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz? Çimentoculara verdiğiniz bir söz mü var? Sizi korkutan şeyler mi var? Ne var? Halktan ve halkın öfkesinden değil de çimentoculardan mı korkuyorsunuz? Neden hala bekliyorsunuz” diye tepki gösterdi.

‘YAPI RUHSATLARINI İPTAL EDİN’

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne de tepki gösteren Özdemir, “Halk sizleri Muğla’nın taşını, toprağını, doğasını korumanız ve Muğla halkını sağlıklı bir çevrede yaşatmanız için seçti. Hem Çimento Yıkım Projesinin yapı ruhsatını, hem Marmaris Belediyesi’nin verdiği Marmaris Milli Parkını yok eden Sinpaş yapı ruhsatlarını, hem de Milas’ta Bargilya Tuzla Sulak Alanının dibine yapılmak istenen Tatil Köyü için Milas Belediyesi’nin verdiği yapı ruhsatını iptal edin. Muğla’mıza kıymayın, sahip çıkın” dedi.

MÜCADELEYE DEVAM

Deştin ve Bayır halklarının 30 senedir çimento fabrikasına karşı mücadele ettiğini vurgulayan Özdemir, şimdiye kadar talana izin vermediklerini bundan sonra da vermeyeceklerini belirtti. Bu projeyle, 8 bin dönüme yakın ormanlık alanın yok edileceğini hatırlatan Özdemir, “Bir kez daha havamızı, suyumuzu, toprağımızı, ormanımızı, bağımızı, bahçemizi, zeytinlerimizi, arıcılığımızı, bizimle birlikte bu yaşamı paylaşan tüm canlıların yaşam haklarını korumak için sonuna kadar mücadele edeceğimizi buradan haykırıyoruz. Menteşe Belediyesi ruhsatı iptal et” diye konuştu. 

En az 10 karakter gerekli