DOLAR 18,5390 0.1%
EURO 18,0183 -0.06%
ALTIN 982,53-0,49
BITCOIN 3602252,25%
Diyarbakır
24°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ekoloji örgütlerinden Cudi Yürüyüşü’ne çağrı
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Ekoloji örgütlerinden Cudi Yürüyüşü’ne çağrı

Ekoloji örgütlerinden Cudi Yürüyüşü’ne çağrı

Ekoloji örgütleri, savaş ve doğa talanına karşı 17 Eylül’de gerçekleştirilecek yürüyüşü desteklediklerini açıklayarak, halklara katılım çağrısı yaptı.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 15:00
Ekoloji örgütlerinden Cudi Yürüyüşü’ne çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Ekoloji örgütleri, savaş ve doğa talanına karşı 17 Eylül’de gerçekleştirilecek yürüyüşü desteklediklerini açıklayarak, halklara katılım çağrısı yaptı. 
 
Ekoloji örgütleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde “Savaş kıyımına, doğa talanına karşı yürüyoruz” şiarıyla 17 Eylül’de gerçekleştirilecek yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. 
 
‘EKOSİSTEM YOK EDİLİYOR’
 
Yürüyüşe dair sanal medya hesabından açıklama yapan Ekoloji Birliği, “Orman yangınları yıllardır Hakkari ve Şırnak arasında kalan bölgelerde bir güvenlik politikası olarak kesintisiz devam etmektedir. Bu eko-kırım yetmezmiş gibi Mart ayından bugüne Şırnak’ta korucular eliyle ağaç kesimi yapılmaktadır. Bu kesimler ile ormanların yüzde sekizden fazlası kesilmiş, orman ekosistemi yok edilmektedir” diye belirtti. 
 
KAZ DAĞLARI’NDAN CUDİ’YE 
 
Açıklamanın devamında şu çağrı yapıldı: “İkizdere’de, Akbelen’de, Kaz Dağları’nda ormanların kıyım nedeni farklı olsa da Cudi, Gabar, Besta’daki kıyım aynı aklın ürünüdür. Şırnak’ta aralıksız devam bu yıkım-kıyım politikalarına karşı bizler çevre, doğa, ekoloji savunucuları olarak Kaz Dağları’ndan Cudi’ye ayrım gözetmeksizin tüm bileşenlerimizi ortak ekosistemimizi savunmaya çağırıyoruz.”
 
‘İKLİM KRİZİ KÖRÜKLENİYOR’
 
İklim Adaleti Koalisyonu, Şırnak’taki orman katliamının iklim krizini körüklediğini belirterek, “İklim Adaleti Kervanlarımızın bir sonraki ayağı olan Mezopotamya Kervanı’mızın ilk gününde yani 17 Eylül’de biz de Cizre’deyiz. ‘Savaş kıyımına, doğa talanına karşı yürüyoruz” açıklaması yaptı. 
 
‘KÜRT HALKININ SESİNE SES KATMAK İÇİN’
 
Kazdağları İstanbul Dayanışması, #ŞırnaktaORmanKatliamı hastagıyla, “Güvenlik gerekçesiyle Şırnak ve Hakkari’de aylardır katledilen ağaçların ve doğasına sahip çıkan Kürt halkının sesine ses katmak için 17 Eylül’de Cizre’deyiz” paylaşımında bulundu. 
 
DEVLET ELİYLE SİSTEMATİK TALAN
 
Polen Ekoloji Kolektifi, Cudi Yürüyüşü’nü desteklediklerini açıklayarak, şu paylaşımda bulundu: “Hükümetin ayrıştırıcı, ırkçı politikaları Kürdistan’da gerçekleşen orman yangınları ve ağaç kırımlarının gündemde görünür kılınmamasına ve yeterli ilgiyi görmemesine sebep olmaktadır. Bizler Polen Ekoloji Kolektifi olarak batı illerinde çıkan yangınlarda, doğa katliamı girişimlerinde nasıl tek yürek olunuyorsa, Kürdistan illerindeki ekolojik yıkımlara karşı da aynı bir aradalığı göstermemiz gerektiğine inanıyoruz. 
 
Kürdistan’ın dört bir yanında devlet eliyle sistematik olarak gerçekleştirilen ağaç ve doğa talanı hız kesmeden devam ediyor. Ağaç kesimi yalnızca bir doğa katliamı değil, aynı zamanda bir savaş politikası olarak görülmelidir. Amaç bölgeyi kültüründen koparmak, insansızlaştırmak, çoraklaştırmak ve rant aracı olarak kullanmaktır. 
 
EKOLOJİNİN ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ
 
Hep birlikte bu sömürge ve rant politikalarına karşı çıkmak ve bu yaşananlara karşı topyekûn mücadele etmek zorundayız. Ekolojinin ve halkların özgürlüğü yürüyüşünün ve mücadelenin daha görünür kılınması için tüm ilerici, demokrat, sosyalist partiler, sendikalar, ekoloji örgütleri bu yürüyüşün bir parçası olmalıdır. 17 Eylül’de Cizre’de toplumun her kesimiyle buluşup, doğaya, yaşama sahip çıkmak için Cudi’ye yürüyelim ve Kürdistan’daki ekolojik yıkıma artık bir dur diyelim.”
 
‘HALKLAR CUDİ’YE YÜRÜYOR’
 
Yürüyüşe öncülük eden Mezopotamya Ekoloji Hareketi ise, sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gençler, kadınlar, sivil toplum örgütleri, partiler, dernekler, sendikalar, odalarla birlikte toplumun her kesimi ve bir bütün olarak Türkiye ve Kürdistan halkları olarak Cudi’ye yürüyoruz” ifadelerine yer verdi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.