DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 347608-1,27%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitim Sen’den kanunun iptali için ortak mücadele çağrısı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Eğitim Sen’den kanunun iptali için ortak mücadele çağrısı

Eğitim Sen’den kanunun iptali için ortak mücadele çağrısı

Eğitim Sen Genel Sekreteri İhsan Atabay, Öğretmen Meslek Kanunu’na ilişkin görüştükleri sendikalarla ortak bir zeminde buluşamadıklarını söyledi. Atabay, kanunun iptali için ortak mücadele çağrısı yaptı.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 09:40
Eğitim Sen’den kanunun iptali için ortak mücadele çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Eğitim Sen Genel Sekreteri İhsan Atabay, Öğretmen Meslek Kanunu’na ilişkin görüştükleri sendikalarla ortak bir zeminde buluşamadıklarını söyledi. Atabay, kanunun iptali için ortak mücadele çağrısı yaptı.
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 14 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) iptali konusunda eğitim sendikaları ile yaptıkları görüşmelere ilişkin sendikanın genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (TÜRK EĞİTİM-SEN), EĞİTİM-İŞ, Hürriyetçi Eğitim Sendikası (Hürriyetçi Eğitim Sen), Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası (Anadolu Eğitim Sen), Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitimin Gücü Sen) ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’na (Öğretmen Sendikası) çağrıda bulunduklarını söyledi. 
 
Atabay, yalnızca Öğretmen Sendikası dışındaki sendikalarla kanunun iptali konusunda birlikteliği sağlayacak bir zemin oluşmadığını aktardı.
 
‘REKABET ORTAK MÜCADELENİN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR’
 
Eğitim Sen’in emekçilerinin ekonomik, demokratik ve özlük hakları için birlikte mücadeleyi savunduğunu ve kanuna karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Atabay, şöyle konuştu: “Siyasal iktidarın ‘böl ve yönet’, ‘baskılarla boyun eğdir’, ‘dayanışma kültürünü istila et, rekabete zorla!’ ve ‘emekçileri hileli biçimde yönlendir’ yaklaşımıyla emek ve demokrasi mücadelesini gerilettiğini de somut biçimde yaşamıştır. Sendikamız Eğitim Sen, siyasal iktidarın emekçiler arasında ayrımlar, hiyerarşiler ve eşitsizlikler yaratarak amacına ulaştığını ve maruz kaldığımız haksızlıkları derinleştirdiğini görmektedir ve buna karşı üretilebilecek en güzel yanıtın ise bir araya gelmek ve ortak mücadele yürütmek olduğunu düşünmektedir.  Bizler biliyoruz ki eğitim iş kolundaki sendikaların, sendika üyesi olmayan eğitim emekçilerinin ortak bir talep etrafında birleşmesi, haklılığımızın karşılığını alabileceğimiz anahtarı bizlere verecektir. Ancak Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası dışındaki sendikaların ÖMK’nin iptali konusunda birlikteliğini sağlayacak bir ortaklaşma sağlanamamıştır. Diğer bir deyişle, eğitim emekçilerinden gelen çağrı üzerine ortak mücadele yürütme hedefimiz, sendika yönetimleri nezdinde karşılık bulmamış, ne yazık ki sendikal rekabet, eğitim emekçilerinin ortak mücadele talebinin önüne geçmiştir.”
 
‘ÇAĞRIMIZ SÜRÜYOR’
 
Eğitim sendikalarının eğitimcilerin çıkarlarını koruması gerektiğini ve kanuna karşı bir araya gelme çağrılarının sürdüğünü belirten Atabay, “Sendikalar, emekçilerin çıkarlarını, haklarını ve emeğini savunmayı kendisine ilke edinmeli, sendikal mücadele perspektiflerindeki farklılıkların emekçilerin çıkarlarının önüne geçmesini engellemelidir. Biliyoruz ki bunun olabilmesinin temel koşulu da hangi sendikaya üye olursa olsun, tüm eğitim emekçilerinin ortak mücadele talebinde ısrar etmesiyle sağlanabilir. Bu nedenle sendikal rekabeti ve siyasal iktidarın oluşturduğu korku duvarlarını aşarak yan yana gelebilmeyi ve ortak mücadele yürütebilmeyi hayati önemde görüyoruz” diye konuştu.
 
‘BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ’
 
Atabay, kanuna karşı hem eğitim emekçilerini hem de velileri dayanışmaya çağırarak, şunları söyledi: “Unutulmamalıdır ki eğitim sendikaları bir araya gelerek ortak tutum belirlemez ise öğretmenleri birbiri ile yarıştıran, ayrıştıran, hiyerarşi yaratan ve maaş artışını sınav sonucuna bağlayan, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesini yok sayan, öğretmen emeğini değersizleştiren bir eğitim yaşamını sürdürme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Sendika Genel Merkezlerinin bu beraberliği sağlayamaması durumunda ise eğitim emekçilerinin çaresiz olmadığını, iş yerlerimizden başlayarak herkese örnek olacak bir mücadeleyi başlatacağımızı ifade ediyoruz. Bu kapsamda tüm eğitim emekçilerini ÖMK’nın iptali konusunda birlikte mücadeleye çağırıyoruz. ÖMK’nın veliler ve öğrenciler açısından yaratacağı yıkıma karşı da velilerimizi bizlere güç vermeye davet ediyoruz. Biliyoruz, haklı olmak yetmez, güçlü olmak zorundayız. Birleşirsek kazanırız!”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.