en iyi rulet siteleri
Eğitim emekçilerinden mücadele çağrısı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Eğitim emekçilerinden mücadele çağrısı

Eğitim emekçilerinden mücadele çağrısı

Maaş aldıkları Yapı Kredi Bankası önünde açıklama yapan eğitim emekçileri, "Toplu Sözleşme sürecinde bütün kayıplarımız için bir araya gelmek zorundayız” çağrısı yaptı.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 15:40
Eğitim emekçilerinden mücadele çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA – Maaş aldıkları Yapı Kredi Bankası önünde açıklama yapan eğitim emekçileri, “Toplu Sözleşme sürecinde bütün kayıplarımız için bir araya gelmek zorundayız” çağrısı yaptı. 

Adana’nın Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde çalışan 20 binin üzerinde emekçinin promosyonlarının iyileştirilmesi için maaş aldıkları Yapı Kredi Bankası ile yaptıkları görüşmeler sonuçsuz kalması üzerine banka önünde açıklama yapıldı.  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen, promosyon ödemelerine dair Yapı Kredi Bankası Atatürk Şubesi önünde açıklama yaptı.  
 
TALEPLERİNİ SIRALADI 
 
Ortak açıklamayı Eğitim Bir Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, yaptı. Eğitim emekçilerinin bunca sorunla boğuştuğu bu süreçte ülkede en fazla kâra geçen sermaye gruplarından birinin de bankalar olduğunu dile getiren Sezer,  “Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) verilerine göre, sektörde faaliyet gösteren bankaların toplam net kârı 2022 yılının tamamında yüzde 366 artışla 433,5 milyar TL’ye yükselmiştir. Şu an önünde eylem yaptığımız ve eğitim çalışanlarımız adına tüm çağrılarımızı duymazdan/görmezden gelen Yapı Kredi Bankası ise 2022’de52,74 milyar TL kâr açıklamıştır. Bilinmelidir ki;Yapı Kredi ile varılan anlaşmada yer alan promosyon bedellerinin bugün ekonomik olarak hiçbir değeri yoktur. Talebimiz mevcut anlaşmaların yenilenerek güncel, kabul edilebilir bedeller üzerinden bir anlaşma sağlanmasıdır” dedi.
 
ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI
 
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya da “Eğitim emekçilerinin promosyon ücretlerini bu kadar önemsemesi bizim ne kadar yoksullaştığımızın başka bir göstergesidir. Sermaye grupları ve bankalar bizim emeğimizin karşılığı olan maaşlarımızdan karlarına kar kattılar. Biz bankalardan sadece bu kardan hakkımız olanı istiyoruz” diye konuştu. Ağustos ayında TİS sürecinin başladığını hatırlatan Kaya, “Toplu Sözleşme sürecinde bütün kayıplarımız için bir araya gelmek zorundayız. Okullarda, işyerlerinde ortak sorunlarımızı ve taleplerimizi birlikte belirleyelim. Bütün eğitim emekçisi arkadaşlarımızı ortak mücadeleye çağırıyoruz” diye belirtti. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.