en iyi rulet siteleri
Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama: Korkmuyoruz, buradayız
  • Rojev
  • Güncel
  • Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama: Korkmuyoruz, buradayız

Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama: Korkmuyoruz, buradayız

Amed merkezli 21 ilde yapılan gözaltı ve tutuklamalara ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen protestoda konuşan Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Mehmet Emin Aktar, “Amaç korku yaratmak ama korkmuyoruz, buradayız” dedi.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 12:30
Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama: Korkmuyoruz, buradayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Amed merkezli 21 ilde yapılan gözaltı ve tutuklamalara ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen protestoda konuşan Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Mehmet Emin Aktar, “Amaç korku yaratmak ama korkmuyoruz, buradayız” dedi. 
 
Amed merkezli 21 ilde yapılan gözaltı operasyonu Diyarbakır Adliyesi önünde kitlesel bir şekilde protesto edildi. Açıklamaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) il örgütü ve vekil adayları, Hakların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il örgütü, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 
 
Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, “4 gündür hukuku katletmelerine rağmen bizler buradayız.  Aslında bizler bu kirli senaryolara alışığız. Bundan önce bu kirli operasyonları nasıl boşa çıkardıysak, bundan sonra da boşa çıkarmaya devam edeceğiz. Huzurlarını kaçırmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
14 Mayıs’ta gerçekleşecek genel Seçimler’in yaklaşmasıyla AKP iktidarının paniğe kapıldığını belirten Atasoy, “Birilerinin paçası tutuşmuş, yine Kürtlere operasyon çekerek iktidarlarını uzatabileceklerini sanıyorlar. Artık yolun sonuna geldiniz. Sandıklara gömüleceksiniz, kaçış yok. Gözaltılar serbest bırakılsın, hukuk işlesin. İnanıyoruz ki haklı olduğumuz bu mücadele, eninde sonunda başarıya ulaşacak. Barışın, adaletin, özgürlüğün sesi her yerde duyulacak” diye belirtti. 
 
‘HERKES OLAĞAN ŞÜPHELİ’ 
 
Daha sonra söz alan Yeşil Sol Parti Amed vekil adayı Mehmet Emin Aktar, yine bir seçim arifesinde yapılanların tekrar edildiğini söyledi. Aktar, “Hiç şaşırmadık. Gizli olan bir dosyada çarşaf çarşaf iddialar var. Avukatları, savunma yapmasın diye,  gazetecileri de, gerçeği yazmasınlar diye aldılar. Sanatçılar, anneler herkes alındı. Herkes ‘olağan şüpheli’, neden? Çünkü seçime giderken onlarla mücadele etmeyelim diye. Hiçbir sokakta onlarla karşı karşıya gelmiyoruz. Karşılaştığımız tek şey resmî devlet kurumları. Onların da tek işi resmî güvenliği sağlamak. Ama tam tersi yapılıyor” diye konuştu.
 
‘KORKMUYORUZ, BURADAYIZ’ 
 
Açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadelerine değinen Aktar, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk defa ismini duyduğumuz birinin beyanları var ama kanıt yok, sanki Hadis-i Şerif söylemiş. Bu söylemler sonucu avukat arkadaşlarımız ve diğer arkadaşlar alındı. Amaç algı yaratmak ve toplumu korkutmak. Ama inanın 4 gün önce yapılan operasyondan sonra çalışan sayımız 3’e, 5’e katlandı. Vazgeçin, hukuk size de gerekli, sadece bize gerekli değil. Bizim utanacak bir şeyimiz yok, kaçmadık. Bu halka insan haklarını teslim etmek için varız ve bu halk 14 Mayıs’ta bu söylediklerimin cevabını verecek. Korkmuyoruz, vazgeçmedik, ne yaparsanız yapın hepimizi de içeriye alacaksanız alın, korkmuyoruz, buradayız.”
 
Konuşmaların ardından açıklama “Direne, direne kazanacağız” sloganı yanı sıra alkış ve zılgıtlarla son buldu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.