DOLAR 18,4376 -0.01%
EURO 17,8730 0.01%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348605-1,10%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Wêjegeh Amed’te ‘Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji’ söyleşisi
  • Rojev
  • Kültür Sanat
  • Wêjegeh Amed’te ‘Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji’ söyleşisi

Wêjegeh Amed’te ‘Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji’ söyleşisi

Wêjegeh Amed'te şair, eleştirmen ve fikir insanı Hayri K. Yetik’in katılımıyla “Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji” başlıklı söyleşisi düzenlenecek.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 17:36
Wêjegeh Amed’te ‘Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji’ söyleşisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Wêjegeh Amed’te şair, eleştirmen ve fikir insanı Hayri K. Yetik’in katılımıyla “Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji” başlıklı söyleşisi düzenlenecek.

Wêjegeh Amed’in Eylül ayı programı kapsamında Diyarbakır Edebiyat Evi’nde şair, eleştirmen ve fikir insanı Hayri K. Yetik’in katılımıyla “Üçüncü doğamızın eşiğine: İnsan, sanat, teknoloji” başlıklı söyleşi düzenlenecek.

Tartışmayı “Bilgisayar teknolojilerinin şimdiki menzili tekillik. Şu an sahneye ‘metaverse’ çıkmış bulunuyor. Devamında bir zihin (İnsan 3.0) yaratmak var. Bu duruma Cicero’nun kültür için ‘ikinci doğa’ deyişinden esinlenerek ‘üçüncü doğa’ denilebilir. İnsan biyolojisinin aşılması yönündeki bu gelişme dilin ve zihnin oluşumu kadar büyük bir devrim. Beşeriyetin önüne iki yol çıkarmış bulunuyor: 1. Teknolojinin iradesine boyun eğmek. 2. Doğaya hakimiyetten vazgeçip onunla barışmak. İnsan merkezcilik karşıtları, Cyborgcular ve Fütüristler bile sanat, etik ve bilgelik olmaksızın gidişatın felaket olacağı, son doğal insanın, hatta doğanın da zamandan silineceği uyarısında bulunuyor” sözleriyle açan düşünür Yetik, 28 Eylül Çarşamba, saat 18.00’da Diyarbakır Edebiyat Evi’nde olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.