en iyi rulet siteleri
DİSK Gıda-İş: Taşeron sistem son bulsun
  • Rojev
  • Ekonomi
  • DİSK Gıda-İş: Taşeron sistem son bulsun

DİSK Gıda-İş: Taşeron sistem son bulsun

Teşaron sistemin son bulması çağrısı yapan DİSK Gıda-İş, Marlboro işverenine seslenerek, “Dünyanın her tarafında olduğu gibi Torbalı'da da sabıkanız büyük. Siz işçilere karşı suç işlediniz” dedi.

ABONE OL
Aralık 13, 2022 15:40
DİSK Gıda-İş: Taşeron sistem son bulsun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – Teşaron sistemin son bulması çağrı yapan DİSK Gıda-İş, Marlboro işverenine seslenerek, “Dünyanın her tarafında olduğu gibi Torbalı’da da sabıkanız büyük. Siz işçilere karşı suç işlediniz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası’na (Gıda-İş) üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan Marlboro’ya bağlı taşeron firma Euroserve işçileri, Üsküdar’da bulunan Philip Morris Genel Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. “Marlboro işçileri yalnız değildir”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” ve “Taşeron sistemi yasaklansın” sloganlarının atıldığı açıklamada, “Marlboro’da eşit işe eşit ücret” ve “Marlboro’da sendikal haklar tanınsın” dövizleri taşındı. “İşten atılan Marlboro işçileri geri alınsın” pankartının açıldığı açıklamaya DİSK İstanbul Bölge Başkanı Asalattin Arslanoğlu, DİSK Gıda-İş Başkanı Seyit Arslan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Koç Üniversitesi Hastanesi’nde işten atılan Euroserve işçileri ve DİSK’e bağlı çok sayıda sendikanın yöneticileri katıldı. İşçiler genel merkezin önüne sloganlarla geldi.

‘İKTİDARIN TERCİHİ SERMAYEDEN YANA’

Taşeron sistemini yıllardır süren büyük bir “vahşet” olarak tanımlayan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, taşeron sistemiyle ortaya çıkan hak gasplarının tesadüfi veya tek tek patronların kanun tanımamazlığıyla ilgili olmadığını vurguladı.  Arslanoğlu, “Bu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve devlete uzun zamandır iktidar olup yönetenlerin tercihidir. Sermayeden yana tercihlerini kullanıyorlar” diyerek, Euroserve firmasının hem İzmir’de hem de İstanbul’da Koç Üniversitesi Hastanesi’nde aynı uygulamaları yaptığını, bu cesareti ise iktidardan aldığını söyledi.

Bugün bu durumu Bekaert’de yapılacak grevin gece yarısı kararnamesiyle yasaklanmasıyla bir kez daha gördüklerini ifade eden Arslanoğlu, “Bize reva görülen bu düzenin sonuna geldiğimizi hepimiz görüyoruz. Kararlı bir biçimde mücadele ederek bu düzeni sonlandıracağımız günlerin özlemiyle tutuşuyoruz” dedi.

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Arslan da, Bekaert grevinin yasaklanmasına tepki göstererek, 12 Eylül zihniyetinin grev yasakları, sendikasızlaştırılma, insan hakları ve hukukun çiğnenmesiyle her alanda devam ettiğini söyledi.

‘SUÇ İŞLEDİNİZ’

Taşeron uygulamasının kamu veya özel farketmeksizin her sektörde son bulması çağrısında bulunan Arslan, “Bütün işçilerin kadrolu, güvenceli, sosyal haklara sahip olarak çalışmalarını istiyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz” dedi. Marlboro patronlarının, işçilerin makinelere ve fabrikaya zarar verdiği şeklindeki söylemlerle uluslararası kamuoyundan gelen desteğin önünü kesmek istediğini söyleyen Arslan, “Marlboro işvereni, dünyanın her tarafında olduğu gibi Torbalı’da da sabıkanız büyük. Siz işçilere karşı suç işlediniz, bunun telaşıyla kendinizi temize çıkarmaya çalışıyorsunuz ama çıkaramazsınız” dedi.

‘İŞÇİLER AYAĞA KALKTI’

Son olarak konuşan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise Philip Morris’te, Koç Üniversitesi’nde, DYO’da, Pulver Kimya’da, Eczacıbaşı’nın madeninde işçilerin sendikalı olduğu için işten atılmasının sorumlusu olarak iktidarı işaret etti. İktidar patronları korudukça patronların işçilere saldırmaya devam edeceğini belirten Piroğlu, son olarak Bekaert’te grevin yasaklanmasıyla iktidarın işçi düşmanlığını bir kez daha gösterdiğini dile getirdi. Piroğlu, “İşçiler ayağa kalktı, işçiler öfkeli. Eninde sonunda bu patronları, bu barbarlık düzenini, arkasındaki güçleri de yenecek ve haklarını alacaklar” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.