DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 315844-0,38%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dersîm’de katı atık bertaraf tesisine ilişkin açıklama
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Dersîm’de katı atık bertaraf tesisine ilişkin açıklama

Dersîm’de katı atık bertaraf tesisine ilişkin açıklama

Sütlüce bölgesinde yapımı planlanan katı atık bertaraf tesisine ilişkin açıklama yapan Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, projeye tepki gösterenlere,“Dersim ağaçları yakılırken bu arkadaşlar neredeydiler?” diye sordu.

ABONE OL
Kasım 12, 2022 16:37
Dersîm’de katı atık bertaraf tesisine ilişkin açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DERSÎM -Sütlüce bölgesinde yapımı planlanan katı atık bertaraf tesisine  ilişkin açıklama yapan Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, projeye tepki gösterenlere,“Dersim ağaçları yakılırken bu arkadaşlar neredeydiler?” diye sordu.

Dersim Belediye Meclisi tarafından Sütlüce köyünde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesinin sürdürülmesine ilişkin karar verildi. Tesisin bölgede olumsuz sonuçlar yaratacağını belirten köylüler, önce kararı protesto etti ardından Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’na plastik şişe ve ellerindeki dövizleri atarak tepki gösterdi. Dersim Belediyesi Başkanı Maçoğlu’nun katılımı ile Belediye Konferans Salonu’nda basın açıklaması yapıldı.

Uzun süredir meclis toplantılarının halka açık olduğunu ve Dersim halkına yakışan bir şekilde yapıldığını ifade eden Maçoğlu, “Bu durum bazı güçleri rahatsız etti. Bu süreç içerisinde 5-10 kişi halkın hak arama mücadelesini provokatör şekilde planlamıştır. Dersim Katı Atık ve Bertaraf Tesisi 2009’da başlayarak 2014’te resmileştirilmiş Çevre Bakanlığı ve Avrupa Birliği delegasyonu tarafından onay verilmiştir. Benden önceki belediye başkanları, muhtarlar ve belediye meclis üyeleri bu projeye destek verdikleri için onlara teşekkür ederim. O dönmede muhtar ve köylülerin desteği ile bu bölge seçiliyor” diye konuştu.

‘BU PROJE YÜZDE 85 DESTEK VAR’

Bu projenin Dersim halkının ittifakıyla yüzde 85 oranında destek aldığını belirten Maçoğlu, “Aynı zamanda bu projeye AKP Mazgirt belediye başkanı da destek verdi. Ama AKP il başkanının bu projeyle ilgili söylediklerine bakmanızı istiyorum. Bu halkın kültürünü bilmeyenler halkı bölmeye çalışıyorlar. Yüz yıldır Dersim halkının çektiği çileleri biz biliyoruz. Bizim kültürümüzde linç kültürü yoktur. Köylülerle yaptığımız görüşmedeki tüm kararları yerine getirdik” dedi.

‘AĞAÇLARIN YAKILMASINA NEDEN SESSİZ KALIYORLAR?’

Köylüler arasındaki geçen müzakereyi anlatan Maçoğlu şunları söyledi: “Köylülere hukuka gideceğiz hukuk sonrasında kazanırsak vazgeçecek misiniz” dediler, evet dedik. Bağımsız bilirkişiler getirilsin dediler. Ankara’daki üniversitelerde ehliyeti olan bilirkişileri getirdik ve 122 sayfalık rapor yayınlandı ve bilirkişi raporuna yine uymadılar. 55 bin ağaç kesilecek dediler. Ancak yapılan tespitlere göre kesilecek ağaç sayısı 6.711’dir.  Bu arkadaşlar Dersim’de yıllardır yangın olduğunda neden ses çıkarmıyorlar ya da Nazimiye ‘de 9-10 kilometrelik yollar açılıyor buradaki ağaçlar için diyecek bir sözleri yok mu? Dersim halkı ve biz bu tür tartışmaları boşa çıkaracağız. Köylüler hak arama mücadelesinde ısrar etmelilerdir” diye belirtti.

‘NEDEN KAYYIM DÖNEMİNDE İPTAL ETMEDİNİZ?’

AKP il başkanına ve kendiyle beraber çalışanlara seslenen Maçoğlu, “Kayyum döneminde birlikte çalıştınız, o zaman iptal etme yetkiniz vardı, neden iptal etmediniz? Devrimcilerin, yurtseverlerin, sosyalistlerin ittifaklarını bölmek adına buradaki bu halkın gücünü yıkmak adına yaptığınız çalışma nafile” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.