en iyi rulet siteleri
Depremde yaşamını yitirenlerin anısına mum yakıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Depremde yaşamını yitirenlerin anısına mum yakıldı

Depremde yaşamını yitirenlerin anısına mum yakıldı

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri Deprem Koordinasyonu, “Pencerende 1 Mum Yak” eyleminin 10’uncu gününde depremde hayatını kaybedenleri anmak için Bakırköy ve Kadıköy’de mum yakarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

ABONE OL
Mart 16, 2023 19:30
Depremde yaşamını yitirenlerin anısına mum yakıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri Deprem Koordinasyonu, “Pencerende 1 Mum Yak” eyleminin 10’uncu gününde depremde hayatını kaybedenleri anmak için Bakırköy ve Kadıköy’de mum yakarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri Deprem Koordinasyonu, Mereş (Maraş) merkezli gerçekleşen ve 11 kenti etkileyen depremlerin 40’ıncı gününde, 6 Mart’ta başlayan “Kederimizi ve Öfkemizi Birlikte Güzel Yarınlara Taşıyabilmek için Hayata Açılan Her Pencerede Bir Mum Yakalım” eyleminin finalinde, 10 dakika oturma eylemi gerçekleştirerek yaşamını yitiren depremzedeler için Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı ve Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eş zamanlı anma etkinliği düzenledi

BAKIRKÖY

Depremin 40’ıncı gününde Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda biraya gelen çok sayıda kişi yaşamını yitirenleri andı. Anmada “Deprem öldürmez çürük binalar  öldürür” pankartı açılarak,” Hatay, Mereş, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır” yazısı yazılan  dövizler taşındı. Anma 10 dakikalık oturma eyleminin ardından sessizce  sona erdi.

KADIKÖY

Sivil toplum örgütleri, hukukçular, siyasetçiler, kadın örgütleri ve her kesimin Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya geldiği anma etkinliğinde, deprem illerinin isimlerinin yer aldığı kartonlar İskele Meydanı’nda sergilendi. Kentlerin isimlerinin yazıldığı kartonların üzerine ise tek tek mumlar yerleştirilerek yakıldı. Ardından mumlar yakılarak depremde hayatını kaybeden yurttaşlar saygıyla anıldı.

HESAP SORULACAK GÜNLER

Anma etkinliği ile depremde yaşamını yitiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Onur Kurulu Üyesi Hatice Can ve eski Antakya İHD Şube Başkanı Mithat Can’ın oğlu avukat Eren Can’ın çağrısıyla başlayan “#PencerendeBirMumYak” etkinliğinin 10’uncu ve son günü, Kadıköy İskele Meydanı’nda yapıldı. Anma etkinliğinde konuşan Eren, “Bugün bir son değil aslında bir başlangıç. Hesap soracağımız günler için bir başlangıç…” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.