DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4400100,93%
Diyarbakır
39°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Değirmençay ÇED toplantısına izin vermedi
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Değirmençay ÇED toplantısına izin vermedi

Değirmençay ÇED toplantısına izin vermedi

Yenişehir ilçesine bağlı Değirmençay Mahallesi sınırları içinde kurulması planlanan taş ocağına karşı çıkan köy sakinleri, köyde yapılacak olan ÇED toplantısına izin vermedi.

ABONE OL
Temmuz 7, 2022 14:37
Değirmençay ÇED toplantısına izin vermedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MERSİN – Yenişehir ilçesine bağlı Değirmençay Mahallesi sınırları içinde kurulması planlanan taş ocağına karşı çıkan köy sakinleri, köyde yapılacak olan ÇED toplantısına izin vermedi.Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Değirmençay Mahallesi’nde ASF Asfalt şirketinin açacağı Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi için köy meydanında yapılması planlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı köylülerin mücadelesi sonucu yapılmadı. Yetkililerin alana girmesini engelleyen köy sakinleri, köylerinde taş ocağı istemediklerini belirterek, “ÇED’e geçit yok” dedi. Köyün hemen kuzey doğusunda yer alan meraların, bahçelerin en önemlisi sit alanının içine/çevresine kurulması istenilen taş ocağına izin vermeyeceklerini dile getiren köylüler, kararlılıklarını gösterdi. Toplantı öncesi köyün girişini kapatarak yetkilerin geçmesine izin vermeyen köy sakinleri, “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz” ve “Bölgemizde taş ocağı istemiyoruz” sloganları attı.

TOPLANTI GERÇEKLEŞMEDİ

Geri adım atmayan köylüler karşısında yetkililer toplantıyı gerçekleştiremedi ve tutanak tutuldu. “Taş ocakçılarına sesleniyoruz” diyen köylüler, “Düşün artık köylünün, çobanın çiftçinin yakasından. Eğer insanlık taş kemirerek yaşamayı beceremiyorsa, bu bahçelerin, meraların, hayvanların bir bütün olarak tüm canlıların yaşam alanlarına müdahaleden vazgeçilmelidir” dedi. 

En az 10 karakter gerekli