DOLAR 18,6609 0.06%
EURO 19,5920 0.39%
ALTIN 1.066,140,47
BITCOIN 314194-0,85%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Davutoğlu: Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi
  • Rojev
  • Politika
  • Davutoğlu: Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi

Davutoğlu: Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi

Katıldığı bir TV programında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi” diyerek sorumlunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu söyledi.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 21:00
Davutoğlu: Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Katıldığı bir TV programında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi” diyerek sorumlunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Halk TV’de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bir uyuşturucu merkezi haline geldiğini belirten Davutoğlu, “Ben görev aldığımda başbakanlıkta ilk faaliyetlerimden birisi 2014 Kasım ayında 1. uyuşturucuyla mücadele şurasını toplamış ve daha sonra da çoğu yasalaşan çok ciddi hamleler yapmıştık. Kapsamlı mücadele devreye sokulmuştu. Ancak 2016’dan bütün bunlarda sonra gereken adımlar atılmadığı gibi Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi. Yani 2017’ye kadar Türkiye uyuşturucuda transit ülke konumundaydı. Yani uyuşturucunun bir yerden bir yere aktarıldığı ülke şimdi ise hedef konumunda. Kokain, esrar olağanüstü artış var. Bu bil milli beka meselesi artık. Bu bağlamda biz kurumsal bir yapılanma öngörüyoruz. Var olan kurumsal yapılar yeterli değil. Narkotik başlı başına bir alan bu alanda uzmanlaşmadıkça takibi imkansız bir olay” dedi.

Davutoğlu açıklamasının devamında şunları belirtti: “Bu uçakta Özal, Demirel, Tansu Çiller, Ecevit… Bütün 90’lı yılların siyasileri bu uçakta uçmuştur. Küçük bir uçak. Onunla ben kaç kez kıtalar arası sefer atlattım. Bu hafıza uçak eğer illa satacaksanız bunu doğru kullanacak bir yerde değerlendirme yoluna bakmak lazım.

Bu ben başbakanlığı bıraktıktan tam 5 yıl sonra 2021 Ağustos’unda Brezilya’da kokainle yakalandı. Hangi Türkçe bilen aklı başında birisi bu sözlerden benim başbakanlığım döneminde bu uçakta kokain taşındı gibi bir anlam çıkarabilir? Bu açık bir provokasyon. Bunu yapan siyasetçi ise önce Türkçe sınavını geçmeli. Artık bu herhangi bir suç olma niteliğini kaybetmiş. Pandemide nasıl toplumsal seferberlik ilan ettiysek aynı seferberliği ilan etmek zorundayız. Cezaevlerinde 3 kişiden biri uyuşturucudan tutuklanmışsa İçişleri Bakanı önce bunu sormalı.

‘SORUMLU SÜLEYMAN SOYLU’DUR’

 “Uyuşturucu konusunda yakalananlar 2016’nın en az 3 katı” diyen Davutoğlu, sorumlu olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu göstererek, “’Ayaklarını kırın’ dediği kesimler dışında önce uyuşturucu baronlarının bu ülkeyi nasıl bir barınak haline getirdiğini onu sorgulamak ve onun hesabını vermek zorunda. Neden Türkiye’de daha önce görülmeyecek şekilde birtakım kara para aklama organizatörleri, birtakım uyuşturucu baronları Türkiye’yi mekan edindiler? Son dönemde uyuşturucu merkezi ve hedefi haline gelmesinin birinci derecede sorumlusu İçişleri Bakanı’dır. İçişleri Bakanı ve tabii bütün bir yönetimdir. O İçişleri Bakanı’nı görevde tutan Sayın Cumhurbaşkanı’dır” ifadelerini kullandı.

SEÇİM SÜRECİ

7 Haziran – 1 Kasım arasında yaşanan patlamalara da değinen Davutoğlu, ‘iktidar tarafından organize edildi’ açıklamalarına “Türkiye’deki terör olaylarını seçime avantajlı girebilmek için iktidar kendisi organize etmiş’ sözü, dönemin Başbakanı olarak; asla doğruluk unsuru taşımayan bir husustur” yanıtını verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.