en iyi rulet siteleri
İHD Amed Şubesi Başkanı Zeytun: Gözaltılar seçime hangi atmosferle girileceğinin göstergesi
  • Rojev
  • Güncel
  • İHD Amed Şubesi Başkanı Zeytun: Gözaltılar seçime hangi atmosferle girileceğinin göstergesi

İHD Amed Şubesi Başkanı Zeytun: Gözaltılar seçime hangi atmosferle girileceğinin göstergesi

Seçim arifesinde yapılan gözaltı operasyonunu değerlendiren İHD Amed Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun, “Gözaltılar, siyasi iktidarın seçimlere nasıl bir atmosferde girmek istediği konusunda bizleri endişelendirmektedir” dedi.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 10:30
İHD Amed Şubesi Başkanı Zeytun: Gözaltılar seçime hangi atmosferle girileceğinin göstergesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Seçim arifesinde yapılan gözaltı operasyonunu değerlendiren İHD Amed Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun, “Gözaltılar, siyasi iktidarın seçimlere nasıl bir atmosferde girmek istediği konusunda bizleri endişelendirmektedir” dedi. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dün Amed merkezli başlatılan soruşturma kapsamında 21 ilde yapılan ev baskınlarında, aralarında gazeteci, siyasetçi, hukukçu, sendika yöneticisi ve sanatçının da bulunduğu en az 126 kişi gözaltına alındı. İnsan Hakları Derneği Amed Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun, gözaltıların iktidarın nasıl bir atmosferde seçime gireceğinin göstergesi olduğunu belirtti. 
 
Dosyadaki gizlilik kararının soruşturmanın içeriğini öğrenmeye engel olduğunu belirten Zeytun, “Soruşturmanın içeriği konusunda yeterli bilgi sahibi değilken kapsamlı bir hukuki değerlendirme yapmak da söz konusu olamıyor” dedi. 
 
SİSTEMATİK HAL ALDI
 
Olayla alakalı derinlikli hukuki değerlendirme yapılmasına engel olunmasının, olayın hukuksuzluk boyutunu gözler önüne serdiğini belirten Zeytun, “Bu soruşturma ve bu kapsamda yapılan gözaltılar sadece seçimle alakalı dersek, yıllardır yargı eliyle sürdürülen baskı politikalarını eksik değerlendirmiş olacağız. Biz soruşturmanın seçimle alakalı olmadığını fakat gözaltına konu operasyonların denk getirildiği tarihin seçimle doğrudan ilintili olduğu kanaatindeyiz” ifadelerinde bulundu. 
 
SİVİL ALAN DARALTILIYOR 
 
Zeytun, “Bölgemizde sivil toplum örgütü temsilcileri, hak savunucuları, savunma mercii olan avukatlar, siyasetçiler uzun yıllardır benzer soruşturma, gözaltı, yargılanma gibi süreçlere maruz bırakılmaktadırlar. Sivil alan her geçen gün daraltılmaya çalışılmakta; bu doğrultuda siyasi iktidarın yanlış politikalarına ses çıkaran Kürt sivil toplum kurumları bu alanın dışına itilmeye çalışılmaktadır. Bu durum ne yazık ki sistematik bir hal almış olup, her geçen gün daha da derinleşmektedir” diye konuştu.  
 
SEÇİMLERE GİDERKEN YARATILAN ATMOSFER
 
Seçime doğru giderken bu operasyonların yapılmasının atmosferi de az çok belli ettirdiğini ifade eden Zeytun, “Bu gözaltılar, aslında siyasi iktidarın seçimlere hangi atmosferde girmek istediği konusunda bizleri endişelendirmektedir. Ülkede seçimlerin adil şartlarda yapılmadığı, seçim süreçlerinde çeşitli yöntemlerle baskı politikalarının yoğunlaştığı, uzun yıllardır deneyimlediğimiz ve tanık olduğumuz bir husustur. Fakat gözaltına alınan kişilerin farklı sivil alanlarda çalışması, aralarında siyasetçiler dışında da çok fazla kimse olması, soruşturmanın ve gözaltıların çok geniş kapsamlı olması; bu operasyonların bir seçimden daha derinlikli amacı olduğu konusunda bizleri düşünmeye sevk etmektedir” diye belirtti. 
 
‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK’
 
İHD’nin hak mücadelesindeki çabalarını hatırlatan Zeytun, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu tür baskı politikalarına çok kez tanık olduk, kendimiz muhatap kaldık. Son operasyonda aralarında şube yöneticilerimiz, üyelerimiz, başvurucularımız, beraber hak mücadelesi yürüttüğümüz arkadaşlarımız da alındı. Arkadaşlarımızın, başvurucularımızın, haksız yere tutulan diğer herkesin bir an önce serbest bırakılması gerekmektedir. Gözaltı işlemlerinin başından itibaren durumu yakından takip ediyoruz. Hiçbir hukuk standardıyla uyuşmayan gözaltı ve arama işlemlerine karşı itiraz ve suç duyurularında da bulunuyoruz. Hem hak savunucusu bir kurum olarak hem de kurumun hukukçuları olarak her türlü hukuki destek sunmaktayız ve sunmaya devam edeceğiz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.