DOLAR 18,4512 0.06%
EURO 17,8837 0.02%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348659-0,61%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Cudi yürüyüşü halkların direnişidir’
  • Rojev
  • Ekoloji
  • ‘Cudi yürüyüşü halkların direnişidir’

‘Cudi yürüyüşü halkların direnişidir’

Cudi yürüyüşüne Ankara’dan katılan HDP İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, “Cudi yürüyüşü halkların direnişiydi, biz bu bilinçle orada olduk ve tarihe tanıklık ettik” dedi.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 08:37
‘Cudi yürüyüşü halkların direnişidir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Cudi yürüyüşüne Ankara’dan katılan HDP İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, “Cudi yürüyüşü halkların direnişiydi, biz bu bilinçle orada olduk ve tarihe tanıklık ettik” dedi.
 
Şırnak’ın Besta bölgesi ile Cudi ve Gabar dağlarında askerlerin gözetiminde, korucuların eliyle sürdürülen doğa talanı ve savaşa karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.
 
Yürüyüşe katılan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, “Bu kıyıma ve savaşa sessiz kalmayacağız.  Doğamızı, haklarımızı, yaşamımızı savunacağız” dedi.
 
‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’
 
Sinemillioğlu, “Batıda yanan ormanlar olunca insanların ciğeri yanıyor ama Kürdistan’da yanınca kimse duymuyor sağır ve dilsizi oynuyor. Her yer doğanın bir parçasıdır ve ses çıkarılmalıdır. Kürdistan’da doğa ve ekoloji yok ediliyor. Savaş politikalarını boşa çıkarmak için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Yaşam alanlarımızın ve doğamızın bizzat devlet eliyle yok edilmesine sessiz kalmayacağız. AKP-MHP iktidarı eliyle Kürt halkına imha yöneltiliyor. Doğayı, ağacı katleden zihniyet karşı direnişimizi Cudi’de sergiledik. Biz bu bilinçle orada olduk ve tarihe tanıklık ettik. Cudi halkların direnişiydi. Biz bu bilinçle orada olduk ve tarihe tanıklık ettik” diye konuştu.
 
‘RANTTAN ÇIKARI OLANLAR KATLİAMA ORTAKTIR’
 
Devletin ekolojik yıkımı “güvenlik” gerekçesiyle yaptığını hatırlatan Sinemillioğlu, “AKP-MHP iktidarının korumak istediği tek güvenlik, kendi koltuklarının güvenliğiydi. İktidar ne Kürt halkının ne doğanın ne de canlıların geleceğini düşünür. Düşündükleri tek şey daha fazla rant yaratmak, halkları sömürmek ve iktidarda kalmak. Ranttan çıkarı olanlar katliama ortaktır. Cudi’de Besta’ya, Besta’dan Başûr Kürdistanı’na kadar olan bölgede kirli bir savaş yürütülüyor. Bu savaşı doğa üzerinde yapılıyor. Rant için yapılan kirli bir savaştır. Ağaç kıyımları, açılan maden ocakları ve talan savaşın bir parçasıdır. Ekolojik dengenin yok olmasıyla, bütün canlılarda zarardan nasibini alıyor. Bu kıyım bütün ekolojik dengeyi yok ediyor” diye belirtti. 
 
MÜCADELE VURGUSU
 
Sinemillioğlu, yaşamın devam etmesi için doğanın korunması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Doğaya karşı bir katliam varsa onun karşısında yer almaya devam edeceğiz. Kürdistan yok ediliyor, buna hep birlikte hayır dememiz gerekiyor. Bu zihniyet hiçbir yerde hiçbir canlıya yaşama hakkı tanımıyor. Bütün kurumlara tekrardan çağrı yapıyoruz, ses olmaya devam edelim.”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.