en iyi rulet siteleri
Cezaevinde koğuş baskını: Savcı talimatı nereden alıyor?
  • Rojev
  • Güncel
  • Cezaevinde koğuş baskını: Savcı talimatı nereden alıyor?

Cezaevinde koğuş baskını: Savcı talimatı nereden alıyor?

HDP Amed Milletvekili Dersim Dağ, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde artan koğuş baskınlarına dikkat çekerek, “Savcı kimden talimat alıyor?” diye sordu.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 15:00
Cezaevinde koğuş baskını: Savcı talimatı nereden alıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP Amed Milletvekili Dersim Dağ, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde artan koğuş baskınlarına dikkat çekerek, “Savcı kimden talimat alıyor?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Dersim Dağ, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde yeni atanan savcının talimatlarıyla, cezaevi koğuşlarına sürekli baskınların yapılmasını ve tutukluların not defterleri, günlük ve makalelerine el konulmasını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne yeni savcının atanmasıyla koğuşlara her gün baskınların gerçekleştiği belirtilen önergede, ‘’Savcının talimatıyla baskınlarda, tutukluların notlarına, günlüklerine ve yazdıkları makalelere gardiyanlarca el konulmaktadır. Duruma itiraz eden tutuklulara ise hiçbir gerekçe sunulmamaktadır. Son olarak, 20’ye yakın gardiyanın söz konusu cezaevinde koğuşlara baskın yaptığı tarafımıza iletilmiştir. Baskında tutukluların defter ve notlarına el konuldu. Daha önce de yapılan baskında, el yazısının yasak olduğu gerekçesiyle 20 adet defter ve 80 kitaba el konulmuştu’’ ifadelerine yer verildi.

Dağ, Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

* ‘Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahpusların maruz kaldığı hak ihlalleri Bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir?

* Cezaevine atanan yeni savcı hangi amaç veya amaçlarla bu uygulamayı devreye koymaktadır? Kimden talimat almaktadır?

* Savcının bu talimatları Bakanlığınızca denetlenmekte midir? Kimden talimat almaktadır? Savcı hakkında soruşturma açılacak mıdır?

* Kadın mahpuslar üzerinde sürekli baskı politikası uygulayan cezaevi yönetimine soruşturma açılacak mıdır?

* Koğuşlara 20 kişilik gardiyan grubuyla baskın yapılmasının gerekçesi nedir?

* Mahpusların defter ve kitaplarına el konulmasının gerekçesi nedir?

* Hak ihlalleriyle sürekli gündeme gelen söz konusu cezaevinde, hakkında soruşturma açılan cezaevi personeli var mıdır? Varsa, ne tür yaptırım uygulanmıştır?

* Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini gidermek adına, cezaevi yönetimi ile iletişime geçecek misiniz? Hak ihlallerine son vermek adına ne yapacaksınız?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.