Gazeteci Candemir’e haber soruşturması

Gazeteci Candemir’e haber soruşturması

Bêgirî’de yaşanan cinsel istismar olayını haberleştiren gazeteci Oktay Candemir hakkında “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

ABONE OL
Ocak 14, 2023 13:30
Gazeteci Candemir’e haber soruşturması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
VAN – Bêgirî’de yaşanan cinsel istismar olayını haberleştiren gazeteci Oktay Candemir hakkında “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
 
Wan’ın Bêgirî (Muradiye) ilçesinde 16 yaşında bir kız çocuğuna yönelik cinsel saldırıyı haberleştiren Gazeteci Oktay Candemir hakkında “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Muradiye Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan soruşturmaya ilişkin gazeteci Candemir ifadeye çağrıldı. Candemir, Avukatı Jiyan Özkaplan ile birlikte emniyete giderek ifade verdi.
 
‘PAYLAŞIM YAPTIĞINIZ GÜN NEREDEYDİNİZ?’ 
 
Candemir’e emniyette; “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca yeterliliği bulunan sarı basın kartınız var mıdır? Cinsel istismar davasına ilişkin gizlilik kararı olduğunu biliyor muydunuz? Haberiniz kaynağı nedir, haberle ilgili ne zaman bilgi sahibi oldunuz?  Paylaşımda kullandığınız dil üçüncü bir şahıstan alınan bilginin aktarılması niteliğinde olmayıp doğrudan olaya şahit olduğunuz algısını aleni şekilde oluşturmakta olup, belirtilen olayla bir tanıklığınız var mıdır? Bu paylaşımı yaptığınız gün ve saat neredeydiniz?” gibi sorular soruldu.
 
Candemir konuya ilişkin ifade verdikten sonra emniyetten ayrıldı. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.