en iyi rulet siteleri
Ceren Damar’a hakaret eden avukata ‘iyi hal’ indirimi
  • Rojev
  • Güncel
  • Ceren Damar’a hakaret eden avukata ‘iyi hal’ indirimi

Ceren Damar’a hakaret eden avukata ‘iyi hal’ indirimi

Akademisyen Ceren Damar Şenel'in katledilmesine ilişkin davada, yaptığı savunmayla tepki çeken sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçundan açılan davanın duruşmasında, “iyi hal” indirimi uygulanarak 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 10:30
Ceren Damar’a hakaret eden avukata ‘iyi hal’ indirimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Akademisyen Ceren Damar Şenel’in katledilmesine ilişkin davada, yaptığı savunmayla tepki çeken sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçundan açılan davanın duruşmasında, “iyi hal” indirimi uygulanarak 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.
 
Ankara Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019 tarihinde yerleşkedeki odasında kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledildi. Sanığın, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek” suçundan Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada avukatı Vahit Bıçak, Şenel’e yönelik sözleri nedeniyle büyük tepki çekti. Bıçak, kendisine sanal medyada tepki gösteren İsmail Çolak hakkında şikayette bulundu. Bunun üzerine Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı tarafından Çolak hakkında “Hakaret” suçundan iddianame hazırlandı. Bıçak ise, iddianameyi sanal medya hesabından paylaştı. 
 
Bu kez Çolak’ın şikayeti üzerine avukat Bıçak hakkında “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçundan dava açıldı. Bıçak’ın yargılandığı davanın karar duruşması Ankara Gölbaşı 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya katılan avukat Bıçak, müştekiyi tanımadığını, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava nedeniyle kendisine yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapan kişilerden şikayetçi olduğunu ve müştekinin de bu kişilerden biri olduğunu belirtti. Şikayetçi olduğu kişiler hakkında hazırlanan iddianameleri adres kısımları ve savcının ismini kapalı paylaştığını söyleyen Bıçak, “Ceza hukuku profesörüyüm. Neyin suç, neyin suç olmadığını bilecek durumdayım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. 
 
 Daha sonra söz alan Çolak’ın avukatı Cenk Yiğiter ise, sanığın müvekkilinin kimlik bilgilerini sanal medya hesabından açık paylaştığını ve atılı suçun oluştuğunu belirterek, cezalandırılmasını talep etti.
 
 ‘İYİ HAL’ İNDİRİMİ
 
Tarafların beyanlarının ardından mütalaasını açıklayan savcı, sanık Vahit Bıçak’ın cezalandırılmasını talep etti. Bıçak’ın son sözlerinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Bıçak’a önce 2 yıl hapis cezası verdi, daha sonra “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. Mahkeme heyeti, son olarak ise hükmün açıklanmasını geri bıraktı.
 
DAVALARI DEVAM EDİYOR
 
Avukat Bıçak’ın Şenel’in katledilmesine ilişkin davada yaptığı açıklamalar ve sanal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Kişinin hatırasına hakaret” ve “Hakaret” suçlarından yargılandığı dava Ankara 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Hakkında Ankara Barosu tarafından açılan disiplin kovuşturması da devam eden Bıçak, yargılandığı davalar kapsamında ilk kez hapis cezasına çarptırıldı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.