en iyi rulet siteleri
Cemevine saldırı davası: Tutukluma talebi reddedildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Cemevine saldırı davası: Tutukluma talebi reddedildi

Cemevine saldırı davası: Tutukluma talebi reddedildi

Ankara’da cemevine yönelik saldırı davasında müşteki avukatların, sanıkların tutuklama talebi reddedildi.

ABONE OL
Haziran 12, 2023 14:00
Cemevine saldırı davası: Tutukluma talebi reddedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Ankara’da cemevine yönelik saldırı davasında müşteki avukatların, sanıkların tutuklama talebi reddedildi.
 
Ankara’da 30 Temmuz 2022 tarihinde Alevi kurumlarına yönelik eş zamanlı 5 saldırı gerçekleştirildi. Olay sonrası yakalanan biri tutuklu 3 kişiye dair açılan davanın 6’ncı duruşması Ankara 63’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz sanıklar Çağdaş Can Bardakçı ve Baver Gül duruşmaya katılmadı. Tutuklu sanık Ahmet Ozan Karaca ise Sincan Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.
 
‘TANIKLARI  DİNLEME HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALDINIZ’
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak konuşan avukat Ebru Akkal, dosyanın mütalaa aşamasında olmadığını ve araştırılması gereken hususların olduğuna dikkat çekti. Taleplerinin reddedildiğini söyleyen Akkal, “Bu, maddi hakikati ortaya çıkarmak açsından bir imkân yaratmıyor. Kalan boşluklara dair ciddi eksiklikler var. Bu eksiklik varken dosyanın karara çıkarılmasını anlamıyoruz. HTS kayıtlarının yeniden müzekkere yazılarak istenmesini talep ediyoruz. Tanıkların dinlenmesi yönünde bir ara karar kurulmadı. Buna ihtiyaç duyulmadı. AİHM kararı olarak bizim o tanıkları sorguya çekme hakkımız var. Siz dinlemek istemeyebilirsiniz ama biz konuyla ilişkisi olan kişileri dinlemek istiyoruz. Siz bu talebi reddederek bunu elimizden aldınız” diye konuştu.
 
‘MIŞ GİBİ BİR YARGILAMA YAPMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ’
 
Akkal şöyle devam etti: “Biz burada ‘mış’ gibi bir yargılama yapmanıza izin vermeyeceğiz. Bu anlamda görünürde bir ceza verilmesi bizi tatmin etmeyecek. Dosyada karar verilmesi için henüz çok erken. Bu olayın başka şekillerde örgütlendiği, yürütüldüğü çok açık. Bunun açığa çıkacağı yer bu mahkeme salonuydu. Görünürde bir cezalandırma değil olayın faillerinin açığa çıkarılmasını istiyoruz. Bu bağlamda sorumluluğunuz var. Sanıklar hakkında tutuklamaya dayalı yakalama kararı çıkarılmasını istiyoruz.”
 
‘ALEVİLERE YÖNELİK SALDIRI YARGILANIYOR’
 
Avukat Deniz Can Aydın da, dosyada karar aşaması için gerekli koşulların oluşmadığını vurguladı. Dosyada örgütlü suç kapsamında Alevilere yönelik bir baskına ilişkin araştırma yapılmadığını belirten Aydın, “Burada toplumun asli unsuru olan Alevilere yönelik bir saldırı yargılanıyor. Sanıklar savunmalarını dosyadaki eksiklikler üzerine kuruyor. Ya maddi unsurları araştırıp kamuoyu vicdanını rahatlatarak bir karar vermek ya da ‘mış’ gibi yaparak nihai bir karar vereceksiniz. Bu dosya ile ilgili er ya da geç ihlal kararı verilecektir” dedi.
 
USULE UYGUN YÜRÜTÜLMESİ TALEBİ
 
Duruşmada konuşan Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Eşbaşkanı Mustafa Karabudak, daha önce Alevilerin evlerinin işaretlendiğini ve katliama uğradıklarını anımsatarak, bu gibi olayların tekrarlanmaması için yargılamanın usulüne uygun yapılmasını, soruşturma ve kovuşturmanın yürütülmesini talep etti.
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Savunma yapan tutuklu sanık Karaca ise suçu tek başına işlediğini iddia etti. Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi ile Bardakçı ve Gül’ün tutuklanması talebini reddederken Karaca’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
Duruşma, 7 Temmuz’a ertelendi.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.