DOLAR 18,4512 0.06%
EURO 17,8837 0.02%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348659-0,61%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ

14 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Eylül 14, 2022 06:00
14 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
* Yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “umut hakkı”ndan muaf tutulamayacağını belirterek, tüm çevrelerin bu durumu gündemine alması gerektiğini vurguladı.
 
* BM İşkenceyi Önleme Alt Komitesi heyetiyle yapılan görüşmede yer alan HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “SPT, işkencenin, tecridin ve sivil ölümün kaynağı olan İmralı’yı incelemeli” dedi.  
 
* HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, 17 Eylül’de doğa talanına karşı Cudi Dağı’na yapacakları yürüyüşe çağrı yaparak, “Doğamızın çöle dönmemesi için bu talana karşı çıkmalıyız” dedi. 
 
* Şırnak’ta aylardır yaşanan ağaç katliamına ilişkin 17 Eylül’de yapılacak Cudi Yürüyüşüne destek veren Karadenizli kadınlar, ekoloji talanına karşı bütüncül bir bakış açısıyla mücadele yürütülmesi gerektiğini vurguladı.
 
* Cudi Dağı’na gerçekleştirilecek yürüyüşe çağrıda bulunan HDP’li kadınlar, eril zihniyetin kadına yaklaşımıyla doğaya yaklaşımının aynı olduğunu belirterek, “En başta kadınlar buna dur demelidir” dedi. 
 
* Cudi Dağı’na gerçekleştirilecek yürüyüşünün tarihsel öneme sahip olduğunu belirten siyasi parti temsilcileri, bölgenin insansızlaştırılmaya çalışıldığını ve buna karşı güçlü ortak bir mücadelenin yürütülmesi gerektiğini söyledi.
 
* Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Agit Tufan, tüm eşyalarına el konulduğunu, 6 tutuklunun farklı cezaevlerine sevk edildiğini ve birçok tutuklunun 2’şerli hücrelere konulduğunu aktardı.  
 
* Hol Kampı’ndaki operasyonun tarihi görevleri olduğunu dile getiren YPJ Sözcüsü Ruksen Mihemed, DAİŞ’i bitirilmesi için destek veren Türkiye’den hesap sorulması gerektiğini belirterek, “Hol Kampı Türkiye-DAİŞ ilişkisinin en somut belgesi” dedi. 
 
* Sur’da yeni yapılan ve ticari işletmelere peşkeş çekilen yapıların olduğu Yenikapı Sokak’ta kaldırım işgali yaşanıyor. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, kamusal alanın gasp edildiğini söyledi. 
 
* Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Hatun Esen ve Yeşil Sol İklim Çalışma Grubu Üyesi Haluk Kaya, Hakkari ve Van’daki doğa talanına ilişkin hukuki girişimlerde bulunacaklarını söyledi. 
 
* Silifke’de çalışan Kürt işçilerin aracına çarpan Burhan Avcı, kazadan kurtulmak için köy meydanında, “Bunlar terörist” diye bağırınca, işçiler darp edildi.
 
* “Gökyüzü çatımız, sokaklar evimiz” diyen öğrencilerinden Kadir Barkın, “Bugün en düşük KYK yurt ücreti 400 liraya dayanmışken, bize ödenen 850 lira ile hangi yaşamdan söz edeceğiz” dedi.
 
* Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Cudi Dağı’nın eteklerinde pekmez kazanları kaynamaya başladı. 
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvuru yapan 22 ülkeden yüzlerce avukat, Brüksel’de basın toplantısı düzenleyecek. 
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 555’inci gününde devam ediyor.
 
* Denizli T Tipi Cezaevi’nde bulunan 24 yaşındaki ağır hasta tutuklu Ekim Polat’ın tedavi hakkı için Annesi Songül İlker’in başlattığı oturma eylemi cezaevi önünde sürecek. (09.00-16.00)
 
* ETHA editörü Semiha Şahin ile muhabiri Pınar Gayıp hakkında açılan dava, Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00)
 
* Hasta ve infazı yakılan tutuklular için ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti, Diyarbakır ve İzmir’de devam edecek. (11.00) CANLI
 
* HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın da aralarında olduğu heyet, Dersim’de halkla bir araya gelecek. (11.00-19.00)
 
* HDK ve HDP ekoloji komisyonları ile Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Cudi Yürüyüşüne ilişkin İstanbul ve Diyarbakır’da açıklama yapacak. (12.00-12.30) CANLI
 
* ÖHD Mersin Şubesi, Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki hak ihlallerine ilişkin hazırlanan raporu dernek binasında açıklayacak. (12.30)
 
* Engelliler Konfederasyonu, 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte engellilerin eğitimde yaşadıkları sorunlara Milli Eğitim Bakanlığı önünde açıklama gerçekleştirecek. (12.30) 
 
* HDP İstanbul İl Örgütü, “Anadilde eğitim hakkı” talebi ile Beyoğlu Pirireis Ortaokulu ve Sultanbeyli Mevlana İlköğretim Okulu önünde açıklama yapacak. (13.00)
 
* İstanbul Sözleşmesi eylemleri nedeniyle 8 kadın hakkında açılan dava, Ankara 53’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (13.30)
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.