en iyi rulet siteleri
İzmir Barosu’ndan ‘avukatlar gözlemci olamaz’ kararına tepki
  • Rojev
  • Güncel
  • İzmir Barosu’ndan ‘avukatlar gözlemci olamaz’ kararına tepki

İzmir Barosu’ndan ‘avukatlar gözlemci olamaz’ kararına tepki

Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu'nun, baro başkanı ve üyesi avukatların sandıklarda gözlemci olarak görev alamayacağı kararına tepki gösteren İzmir Barosu, yasaların verdiği görev ve yetkinin engellenmesine boyun eğmeyeceklerini söyledi.

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 11:00
İzmir Barosu’ndan ‘avukatlar gözlemci olamaz’ kararına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu’nun, baro başkanı ve üyesi avukatların sandıklarda gözlemci olarak görev alamayacağı kararına tepki gösteren İzmir Barosu, yasaların verdiği görev ve yetkinin engellenmesine boyun eğmeyeceklerini söyledi.
 
İzmir Barosu, Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu’nun, Yüksek Seçim Kurulu’nun barolara kayıtlı başkan ve üyelerinin seçimlerde gözlemci olarak görev yapamayacaklarını bildirmesine dair yazılı açıklama yayınladı. Avukatların, 298 sayılı Kanun çerçevesinde tercih ettikleri siyasal partilerin müşahit kartları veya itiraza yetkili kişi belgeleri ile sandık bölgelerinde müşahit ya da itiraza yetkili kişi olarak görev yaptıkları ifade edilen açıklamada, “Aynı çalışma 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde de yapılacaktır” denildi.
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
İzmir Barosunun Avukatlık Kanunu başta olmak üzere yasaların verdiği görev ve yetkileri kullanmasını engelleyenlere karşı boyun eğmeyeceği vurgulanan açıklamada, “Yasalara uygun şekilde sahip olduğumuz tüm hakları ve yetkileri kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz. İlgili kurumlardan avukatların, siyasi partilerden aldıkları müşahit veya itiraza yetkili kişi belgeleriyle sandık bölgelerinde bulunmaya hakları bulunduğu, Seçim Kanunu gereğince, bu görevi engellemeye yönelik her davranışın suç oluşturacağı konusunda seçimde görevli okul sorumluları, sandık kurulları ve kolluk güçlerinin bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır” diye belirtildi.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.