DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348841-1,05%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cehennem Deresi’ne dökülen çöpler yaşamı tehdit ediyor
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Cehennem Deresi’ne dökülen çöpler yaşamı tehdit ediyor

Cehennem Deresi’ne dökülen çöpler yaşamı tehdit ediyor

Hizan ilçesindeki Cehennem Deresi’ne dökülen çöpler, hem bölge insanının sağlığını olumsuz etkiliyor hem de doğayı tehdit ediyor.

ABONE OL
Eylül 20, 2022 06:37
Cehennem Deresi’ne dökülen çöpler yaşamı tehdit ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
BİTLİS – Hizan ilçesindeki Cehennem Deresi’ne dökülen çöpler, hem bölge insanının sağlığını olumsuz etkiliyor hem de doğayı tehdit ediyor.
  
Bitlis’in Hizan ilçesinin çöpleri, Xoroz köyü civarında bulunan Cehennem Deresi’ne atılıyor. Bitlis’e kadar uzanan ve yaklaşık 30 mahallenin içerisinden geçen dere, belediyeler tarafından atılan çöpler nedeniyle kirletilirken, köylüler suların zehirlendiği ve dereden su içen hayvanların öldüğünü söyledi. Tüm girişim ve başvurularına rağmen sonuç alamayan yurttaşlar, artık evlerinde yaşayamaz duruma geldiklerini kaydetti.  
 
‘İLÇENİN ÇÖPÜ DEREYE ATILIYOR’
 
Hizan ilçesinin tüm çöplerinin tankerlerle dere kenarına getirilerek buraya boşaltıldığını söyleyen Xoroz köyü sakinlerden İkbal Koçman, araçların bazen de çöpleri yola döktüğünü söyledi. Atılan çöpün yaşamlarını tehdit ettiğini belirten Koçman, “Çöpün buraya dökülmesiyle birlikte derede yaşayan canlıların ve aynı zamanda etrafta bulunan köylerin de hem sağlığını tehdit ediyor, hem de hayvanların ölümüne neden oluyor. Çöpün içerisinde yanıcı maddeler var. Bu nedenle sürekli duman çıkıyor ve kötü koku yayılıyor. Bütün civardaki köylüler bu durumdan şikayetçiyiz. Hem muhtarlar hem de yurttaşlar konuyla ilgili dilekçe vermemize rağmen herhangi bir çalışma yapılmadı. Buraya çöplerini atmaya devam ediyorlar. Bu çöpün geri dönüşüm yöntemleriyle ya da kapalı bir yere götürülmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
‘SADECE KÜRT İLLERİNDE BU DURUM VAR’
 
Atılan çöplerin deredeki canlıları yok ettiğini ifade eden köy sakinlerinden Mahşuk Karlıdağ ise, genellikle sadece Kürt illerinde böyle uygulamaların olduğunu söyledi. Karlıdağ, “Bu dereden hayvanlar su içiyor. İnsanlar tarla sulama ihtiyaçlarını gideriyor. Çöpün buraya atılmaması gerekiyor. Tabi ki bu durum yetkililerin kolayına geldiği için bu şekilde bir yönteme başvuruyorlar. Arabayla geçerken camlarımızı sürekli kapatıyoruz. Burası ormanlık bölge yangın olması durumunda binlerce ağaç yok olacak. Bizim tek talebimiz bir an önce bu durumun son bulmasıdır. Genellikle çöplerin derelere ya da doğaya bırakılması Kürt illerinde yapılıyor. Türkiye’nin batısında böyle bir şey söz konusu bile değil” diye konuştu.  
 
‘BİR ÇARE BULMALARINI İSTİYORUZ’
 
Artık bu duruma bir çare bulunması gerektiğini söyleyen Tî Köyü Muhtarı Muzaffer Aslan da, yetkili kurumlara yüzlerce dilekçe vermesine rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi. Aslan, “Buraya atılan çöpler hem yörede yaşayan canlılara, hem de doğayı ve canlıların yaşamını tehdit ediyor. Sürekli insanlar hasta oluyor. Bölge milletvekillerine, belediye başkanına ve yetkili kurumlara her gün söylememize rağmen herhangi bir çözüm bulamadılar. Bir zamanlar derede binlerce balık vardı. Çöp buraya atıldıktan sonra hepsi öldü. Sürekli kötü kokular geliyor. Evlerimizde bile yaşamıyoruz. Kapı pencereyi sürekli kapatmak zorundayız. Bu duruma artık son vermeleri gerekiyor ve bir çare bulmalarını istiyoruz “ dedi.
 
BELEDİYE: PROJEYİ BEKLİYORUZ
 
Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız Hizan Belediyesi yetkilileri ise, Bitlis’te yapılan Çöp İstasyonu Projesi’nin bitme aşamasında olduğunu belirterek, projenin bu yıl bitimiyle birlikte artık çöplerin dereye değil, çöp tesisine taşınacağı bilgisini verdi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.