DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316063-0,41%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çalışma hakkı gasp edilen işçi eylem başlattı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Çalışma hakkı gasp edilen işçi eylem başlattı

Çalışma hakkı gasp edilen işçi eylem başlattı

YDA Group firmasında çalışan Aydın Kargili, haklarının gasp edildiği gerekçesiyle iş bırakarak iş yeri önünde eylem başlattı.

ABONE OL
Kasım 14, 2022 13:40
Çalışma hakkı gasp edilen işçi eylem başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – YDA Group firmasında çalışan Aydın Kargili, haklarının gasp edildiği gerekçesiyle iş bırakarak iş yeri önünde eylem başlattı.  
 
İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan Finans Merkezi bünyesindeki YDA Group firmasına bağlı Halkbank şantiyesinde çalışan Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı- İş) üyesi Aydın Kargili, kıdem tazminatı ve çift bordro uygulaması ile çalışma haklarının gasp edildiği gerekçesiyle firma önünde eylem başlattı. “Tüm haklarımızı geri alana kadar direneceğiz” pankartının açıldığı eyleme Kargili’nin yanı sıra birçok sendika üyesi katıldı. 
 
Eylemin yapılacağı alanda onlarca polis bulunurken, sendika üyelerine Ataşehir Kaymakamlığı tarafından alanda eylem yapılmasının yasak olduğu belirtildi. Sendika üyeleri, yasağı kabul etmediklerini belirterek, firma önünde eyleme başladı.
 
ÇİFT BORDRO UYGULAMASI
 
YDA Group firmasının Halkbank şantiyesinde 2,5 buçuk yıla yakındır çalıştığını belirten Kargili, emeğinin gasp edildiğini söyleyerek, talep edilen haklarını geri alana kadar eylemini sürdüreceğini belirtti. Çalıştığı firmanın taşeron bir firma olduğunu söyleyen Karagili, bu firmanın daha öncesinde de hak gaspı gerçekleştirdiğini, kendisinin hak gaspına uğrayan ilk kişi olmadığını vurguladı.
 
Çalıştığı firmanın işçilere çift bordro uygulamasını uyguladığına dikkat çeken Kargili, bu çift bordro uygulaması ile resmiyette aldığı ücretin altında bir ücretin bankaya yatırıldığı, diğer kalan kısmın gayrı resmi şekilde verildiğine dikkat çekti. Kargili, bu uygulamadan dolayı ileriye dönük emeklilik döneminde daha düşük bir emeklilik maaşı almasına yol açacağını ifade etti.
 
‘7 KİŞİ AYNI ODADA KALIYORUZ’
 
Çalıştığı yerdeki barınma ve beslenme şartlarına da değinen Kargili  “Kaldığımız küçücük alanda 7 kişi kalma kararı verdiler. Bir alanın içerisinde 7 kişi ne kadar düzenli ve sağlıklı bir şekilde uyuyup sabah işe çıkabilir diye düşünüyorum. Ben haklarımı talep ettiğim anda benim yerime başka birisini koymuşlar bile” dedi.  Yemek konusuna da değinen Kargili, yemeklerin kurtlu olduğunu ve yemek sırasında büyük bir kuyruk oluştuğunu ifade ederek, “Yemek sırasında beklerken yarım saatlik olan dinlenme saatimiz de o yemek sırasında geçiyor” dedi. 
 
EN KÖTÜ FİRMA
 
Dev Yapı- İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir ise üyeleri Kargili’nin haklarının gasp edildiğinin belirterek, “45 saat üzeri mesaileri, hafta sonu dinlenme günleri, kıdem ihbar tazminatları verilmiyor” diyerek bahsedilen YDA Gruop firmasının diğer tüm firmalar arasındaki en kötü firma olduğuna dikkat çekti.  
 
Tüm inşaat işçilerine çağrıda bulunan Demir, “Mücadele edip direnirsek, bir araya gelirsek hiç kimse bizim karşımızda duramaz çünkü üreten biziz, yöneten de biz olabiliriz” diyerek talepleri karşılanana kadar bu eylemi devam ettireceklerini söyledi.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.