en iyi rulet siteleri
Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza
  • Rojev
  • Güncel
  • Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza

Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza

Avukat Zeycan Balcı’nın belini kıran polis Murat Akmeşe’ye 1 yıl 11 ay 12 ay ceza verildi. Mahkeme, cezayı polisin “geleceğini” gerekçe göstererek, erteledi.

ABONE OL
Mayıs 31, 2023 19:00
Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL-  Avukat Zeycan Balcı’nın belini kıran polis Murat Akmeşe’ye 1 yıl 11 ay 12 ay ceza verildi. Mahkeme, cezayı polisin “geleceğini” gerekçe göstererek, erteledi.

İstanbul Adliyesi önünde 30 Mart 2016 tarihinde basın açıklaması yapmak isteyen avukatlara dönük saldırı sırasında avukat Zeycan Balcı’nın belinin kırılmasına neden olan polis Murat Akmeşe hakkında  “Kemiklerin kırılmasına sebep olacak şekilde kasten yaralama” ve “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aşma” suçlamasıyla açılan davanın 14’üncü duruşması görüldü. Çağlayan’da bulunan İstanbul 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Balcı ve çok sayıda avukat ile polis Akmeşe’nin avukatı katıldı.Bunun yanı Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Çanakkale, Tekirdağ, Antalya, Bursa, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır Barosu temsilcileri de duruşmayı izledi.

SALDIRGAN POLİSİN GELECEĞİ İÇİN CEZADA İNDİRİM

Duruşmada, iddia makamı ir önceki celsede sunduğu ceza talepli mütalaasını tekrarladı. Balcı ve avukatları da polisin cezalandırılmasını istedi. Kararını açıklayan mahkeme saldırgan Akmeşe’ye Balcı’yı yaralamasından ötürü 1 yıl 3 ay ceza verdi. Mahkeme, polisin kamu görevini kötüye kullandığını ve bu nedeniyle cezanın yarı oranında artırılarak, 1 yıl 10 ay 15 güne çıkarılmasına, polisin Balcı’da 3’üncü derece kemik kırığına yol açmasından ötürü bu cezanın 2 yıl 4 ay 3 güne çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme,  “verilen cezanın polisin geleceği üzerindeki olası etkileri” gerekçesiyle verdiği cezada indirime gitti ve bu cezayı 1 yıl 11 ay 12 güne indirdi. Mahkeme, bu cezayı ise polisin bir daha bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek, erteledi.

TEPKİ GÖSTERDİ

Duruşmanın ardından Balcı ve beraberindeki avukatlar adliye önünde açıklama yaptı. Polisin işkence ile 7 yıl önce belini kırdığını paylaşan Balcı, 7 yıllın ardından davanın bittiğini söyledi. Balcı, “Cezasızlığa yakın bir ceza çıktı” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.