DOLAR 18,4591 0.11%
EURO 17,9050 0.12%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348807-0,77%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlığın ağaç kıyımına yanıtı: Ormanı gençleştiriyoruz
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Bakanlığın ağaç kıyımına yanıtı: Ormanı gençleştiriyoruz

Bakanlığın ağaç kıyımına yanıtı: Ormanı gençleştiriyoruz

HDP Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, bakanlığın Hizan’a bağlı Çiyayê Gerzevel Bölgesi’nde bir yıla yakındır süren ağaç kıyımını “Ormanı gençleştiriyoruz” diyerek savunduğunu söyledi.

ABONE OL
Eylül 19, 2022 06:37
Bakanlığın ağaç kıyımına yanıtı: Ormanı gençleştiriyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
BİTLİS – HDP Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, bakanlığın Hizan’a bağlı Çiyayê Gerzevel Bölgesi’nde bir yıla yakındır süren ağaç kıyımını “Ormanı gençleştiriyoruz” diyerek savunduğunu söyledi. 
 
Bitlis’in Hizan ilçesinin Çiyayê Gerzevel Bölgesi’nde bulunan Kerna Heso (Koçyiğit Duyumlu) mezrasına bağlı Bercum, Dêrik ve Reşyan alanlarında, bir yıla yakındır “güvenlik” gerekçesiyle ağaç kıyımı yapılıyor. Giriş ve çıkışların yasaklandığı bölgede kesilen ağaçların ise, askerler tarafından iş makineleriyle açılan yollardan taşındığı belirtildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, bölgedeki talana dair konuştu.
 
ÇALILAR DAHİ KESİLİYOR
 
Ağaç kesimiyle ilgili ellerinde herhangi bir veri olmadığını belirten Gaydalı, “Ağaç kıyımının vali, ilçe kaymakamı ve kolluk kuvvetleri eliyle gerçekleştiğini biliyoruz. Bu kıyım geçen yıldan beri devam ediyor. İlk olarak ormanı yakıyorlardı. Yanan ormanın tekrar yeşerdiğini görünce daha sonra kesmeye başladılar. Baktılar meşe ağaçları tekrar filizleniyor. Bu kez iş makinelerini getirip kökünden söktüler. Yani kökünü kurutmaya çalıştılar. Baktılar bu yöntem pahalı bu kez bundan da vazgeçtiler ve kesmeye devam ettiler. Akıl işi değil. En ufak çalının olduğu yere dahi girilip ağaç kıyımı yapılıyor” dedi.
 
BAKANLIK: ORMANI GENÇLEŞTİRİYORUZ
 
Konuyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yanıltması talebiyle sayısız soru önergesi verildiğini ifade eden Gaydalı, “Heyet olarak bölgeye gidip, incelemelerde bulunduk ve bunu Meclis gündemine taşıdık. İlgili Bakanlığa soru önergesi verdim. Bakanlıktan gelen yanıt ise şu şekilde oldu: ‘Ormanı gençleştiriyoruz. Yaşlı ağaçları kesip yeniliyoruz.’ Bütün ormanı kesmişler sadece toprak kalmış. Ormanı bu şekilde mi gençleştiriyorlar. İnsan bileği kalınlığındaki ağaçları bile kesiyorlar” diye belirtti. 
 
ÖZEL SAVAŞ POLİTİKASI
 
Devletin Kürt kentlerinde çevreyi tahribat ettiğini belirten Gaydalı, “Orman kesimi, özel savaş politikasının bir sonucudur. Kesim için dışarıdan insanlar getirtiliyor. Bu devletin özel savaş politikasıdır. Bu durumu net bir şekilde görmek lazım. Bir gün komisyon toplantısında sorumlu bakana, ‘Sizin yeşili sevdiğinize kanaat getirdim’ deyince bana dönerek güldü. ‘Doların yeşilini seviyorsunuz’ dediğimde ise sinirlenerek yanımdan uzaklaştı. Para ve Kürtlerin yok edilmesi için her şey yapılıyor.  Orman kesiminde çalışacak eleman aradılar. Bu yörede ki hiçbir insan ağaç kesimine yanaşmadı. Bunun için Mutki ilçesinden eleman getirip çalıştırıyorlar. Cudi Dağı’ndaki orman kıyımında da yöntem aynıdır” ifadelerini kullandı. 
 
İNSAN SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR
 
En fazla ekolojik tahribatın AKP iktidarı döneminde gerçekleştiğini söyleyen Gaydalı, şöyle devam etti: “İnsan sağlığını hiçe sayıyorlar. Dünyada ekolojik denge ve iklim her geçen gün bozuluyor. Hizan ilçesinde en çok yetişen ürün cevizdir. Bu sene ceviz olmadı. Üretim yapılan diğer ürünlerde de durum farklı değil. Bunu halkımıza anlatmamız gerekiyor.”
 
MA / Hakan Yalçın
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.