Avukat Alphan’ı darp eden polise ödül gibi ceza
  • Rojev
  • Güncel
  • Avukat Alphan’ı darp eden polise ödül gibi ceza

Avukat Alphan’ı darp eden polise ödül gibi ceza

Êlih Adliyesi’nde avukat Orhan Alphan’a şiddet uygulayan polise en alt sınırdan ceza veren mahkeme cezayı erteledi.

ABONE OL
Ocak 20, 2023 15:30
Avukat Alphan’ı darp eden polise ödül gibi ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÊLIH – Êlih Adliyesi’nde avukat Orhan Alphan’a şiddet uygulayan polise en alt sınırdan ceza veren mahkeme cezayı erteledi.

Êlih Barosu avukatlarından Orhan Alphan’a yönelik 14 Nisan 2022 tarihinde adliye binası içerisinde yaşanan polis saldırısının karar  duruşması Batman 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Êlih,  Wan, Dilok, Semsur, Şirnex, Barolarının başkanları ile onlarca avukat katıldı. Duruşmada Avukat Orhan Alphan mahkemenin tarafsız ve bağımsız olmadığını ve adil bir yargılama yapacağına inanmadığını belirterek beyanda bulunmayacağını söyledi. Duruşmada söz alan Baro başkanları ve avukatlar Mahkeme’den adil bir hüküm kurulmasını talep etti. Êlih Barosu Başkanı Erkan Şenses duruşmada mahkeme hakiminin bir önceki celse verdiği ara kararlarla tarafsız olmadığını ortaya koyduğunu, bu nedenle kendisinden adil bir hüküm beklemediğini belirterek, beyanda bulunmayacağını söyledi. Şenses’in beyanı ve çağrısı sonrası avukatlar  şekli yargılamanın parçası olmamak adına duruşmayı terk ettiklerini belirtti.

EN ALT SINIRDAN CEZA

Mahkeme verilen kısa aranın ardından açıkladığı kararla sanık polis memuruna alt sınırdan 8 ay 20 gün hapis cezası vererek bu cezayı da 5 yıl suç işlememesi koşuluyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

‘KINIYORUZ’

Duruşma sonunda Batman Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan  Şenses “Öncelikle katılan Baro başkanları ve Baro yöneticilerine göstermiş oldukları dayanışma nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum. Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mert Kara’yı kararından dolayı kınıyoruz ve kararı kabul etmiyoruz, kolluk mensuplarının yargı eliyle bir imtiyazlı sınıf haline getirildiği, kararın avukat düşmanlığının bir parçası olduğunu üzülerek göeüyoruz. Hukuk kurallarının herkes için eşit bir biçimde uygulanmasının mücadelesini vereceğiz. Üstünlerin hukununa değil, hukukun üstünlüğünü savunuyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.