en iyi rulet siteleri
Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer’e 15 yıl hapis
  • Rojev
  • Güncel
  • Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer’e 15 yıl hapis

Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer’e 15 yıl hapis

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer’e 2 kez “örgüt üyesi olmak” suçlamasından ayrı ayrı 7 yıl 6 ay olmak üzere toplam 15 yıl hapis cezası verildi.

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 10:30
Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer’e 15 yıl hapis
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer’e 2 kez “örgüt üyesi olmak” suçlamasından ayrı ayrı 7 yıl 6 ay olmak üzere toplam 15 yıl hapis cezası verildi. 
 
Yerine kayyım atanan Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer hakkında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanlığı yaptığı 2016 yılında partisinin düzenlediği ve başka kurumlarca düzenlenen 39 basın açıklaması, eylem ve etkinliğe katılmak ile 2018’de Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) düzenlediği etkinliklere katılmaktan dolayı açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Özer katılmazken, avukatı Serhat Karaşin hazır bulundu. Duruşmada, iddia makamı önceki celsede Özer’in “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 2 kez ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde verdiği mütalaayı tekrarladı. 
 
PARTİSİNİN 39 EYLEMİNE KATILMAKLA SUÇLANDI
 
Mütalaaya karşı savunma yapan Özer’in avukatı Serhat Karaşin, müvekkilinin 39 eylem ve etkinliğe katılmakla suçlandığını hatırlatarak, mütalaada bu eylem ve etkinlikler hakkında “örgüt üyesi olma” değerlendirilmesinin yanlış olduğunu vurguladı. Müvekkilinin o dönemde HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı olduğunu hatırlatan Karaşin, müvekkilinin bireysel kimliği ile değil HDP yöneticisi olması sıfatıyla bu eylem ve etkinliklere katıldığını anımsatarak, müvekkilinin bu eylem ve etkinliklere katılmasından dolayı yargılanmasının uygun olmadığını vurguladı. 
 
HABERLER ÖRGÜT ÇAĞRISI OLARAK KABUL EDİLDİ
 
Müvekkilinin TJA’nın düzenlediği eylem ve etkinliklere katılmasının yine HDP yöneticisi olmasından kaynaklandığını dile getiren Karaşin, yapılan eylem ve etkinliklerin aleni olduğunu, basın önünde örgüt üyeliği suçunun basın önünde gerçekleşmesinin hayatının olağan akışına aykırı olduğunu ifade etti. Müvekkilinin katıldığı eylemlere ilişkin haber çıktılarının “örgüt çağrısı” olarak değerlendirilerek “örgüt üyesi” kıstasının gerçekleştiğini düşünmenin duruma uygun olmadığının altını çizen Karaşin, “Sadece bir haber çıktısıyla örgüt talimatından söz etmek mümkün değildir” diyerek, müvekkilinin beraatini istedi. 
 
ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN 2 KEZ 7 YIL 6’ŞAR AY CEZA
 
Mahkeme, Özer’e HDP Amed İl Eşbaşkanı olduğu 2016 döneminde katıldığı eylem ve etkinliklerden dolayı üzerine atılı “örgüt üyesi olma” suçlamasından 7 yıl 6 ay, 2018’de TJA’nın etkinliklerine “örgüt çağrısıyla” katıldığı suçlamasından da, 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Özer’e toplam 15 yıl hapis cezası veren mahkeme, Özer’e uygulanan adli tedbir kontrolünün devamına karar verdi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.