en iyi rulet siteleri
Av. Güngördü: Karar müvekkillerimizin siyasi rehine olduğunun ispatıdır
  • Rojev
  • Güncel
  • Av. Güngördü: Karar müvekkillerimizin siyasi rehine olduğunun ispatıdır

Av. Güngördü: Karar müvekkillerimizin siyasi rehine olduğunun ispatıdır

AİHM'in, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve 13 milletvekiline ilişkin kararını değerlendiren Avukat Ezgi Güngördü, “Müvekkillerimiz siyasi rehinedir. Bu karar bunun ispatıdır” dedi.

ABONE OL
Kasım 8, 2022 11:00
Av. Güngördü: Karar müvekkillerimizin siyasi rehine olduğunun ispatıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – AİHM’in, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve 13 milletvekiline ilişkin kararını değerlendiren Avukat Ezgi Güngördü, “Müvekkillerimiz siyasi rehinedir. Bu karar bunun ispatıdır” dedi.
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile 13 milletvekili hakkında yapılan başvuruyu karara bağladı. Başvuruda, Yüksekdağ ve milletvekillerinin 4 Kasım 2016’da tutuklanmasıyla ifade özgürlüğü, seçme ve seçilme hakları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 18’nci maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Bunun yanı sıra Türkiye’yi 184 bin 600 Euro manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Avukata Ezgi Güngördü, AİHM kararını Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
 
‘KOBANE DOSYASINI İLGİLENDİRİYOR’
 
Güngördü, Yüksekdağ’ın 2016’dan beri süren tutuklu yargılandığı dosya ile Ankara 16 ve 22’nci Ağır Ceza mahkemelerinde görülen dosyaların birleştiğini anımsatarak, şunları söyledi: “Birleştirilme halinden ötürü iki tutukluluk açısından da bir değerlendirme olduğu söylenebilir. Bu anlamda devam eden Kobanê dosyasını da ilgilendiren bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hem Figen Yüksekdağ hem de tutuklu bulunan tüm milletvekillerinin bu karar ile beraber tahliye edilmesi gerekir.”
 
‘GECİKMİŞ BİR KARAR’
 
Kararı “gecikmeli” olarak değerlendiren Güngördü, “Kararın bu kadar geç verilmesinin bazı siyasi nedenleri vardır diye düşünüyoruz. Önümüzde Demirtaş kararı gibi öncü bir karar hazırken, bu kadar geç bir karar verildi. Demirtaş kararına çok benzer, metni hazır bir karar. Dolayısıyla siyasi nedenler ile geç açıklandığını düşünüyoruz” dedi.
 
‘MÜVEKKİLLERİMİZ SİYASİ REHİNEDİR’
 
Yüksekdağ’ın tutukluğunun 6 yıldır sürdüğüne dikkat çeken Güngördü, bu tutukluluğun yerel, ulusal ve evrensel hukuk normlarına aykırı olduğunun daha önceki kararlarla da ortaya çıktığını söyledi. Güngördü, şöyle devam etti: “AİHM bir kez daha HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından tutuklanmasına ve haklarında uygulanan tüm hukuki süreci değerlendirmiş ve HDP’li milletvekillerinin tutukluluk halinin devamı, tutuklanması ve haklarında soruşturma başlatılmasının herhangi bir hukuki gerekçeye dayandırılamayacağını değerlendirdi. Müvekkillerimiz siyasi rehinedir. Bu karar bunun ispatıdır. Müvekkillerimizin acilen tahliye edilmesi gerekiyor.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.