en iyi rulet siteleri
Arguvan’da Alevi buluşması: HDP hakikat, adalet ve özgürlük kapısıdır
  • Rojev
  • Güncel
  • Arguvan’da Alevi buluşması: HDP hakikat, adalet ve özgürlük kapısıdır

Arguvan’da Alevi buluşması: HDP hakikat, adalet ve özgürlük kapısıdır

Malatya Arguvan’da Alevi kurumlarının temsilcileriyle bir araya gelen HDP Milletvekili Kemal Bülbül, HDP’nin hakikat, adalet ve özgürlük kapısı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin sahibi HDP’yi oluşturan halklardır” dedi.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 11:00
Arguvan’da Alevi buluşması: HDP hakikat, adalet ve özgürlük kapısıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MALATYA –  Malatya Arguvan’da Alevi kurumlarının temsilcileriyle bir araya gelen HDP Milletvekili Kemal Bülbül, HDP’nin hakikat, adalet ve özgürlük kapısı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin sahibi HDP’yi oluşturan halklardır” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl Örgütü’nün, “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası kapsamında Alevi kurumlarının temsilcileri ile gerçekleştirdiği buluşmalar, 2’nci gününde Arguvan’da halk buluşmasıyla devam etti. Arguvan Cemevi’nde gerçekleşen buluşmaya, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Alevi Masası Eş Sözcüsü Songül Tunçdemir, HDP PM üyesi Yasemin Demirkaya, çok sayıda Alevi kurumunun temsilcisi ve kanaat önderi katıldı. 
 
Buluşmada konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, inanç etnik yapısından kaynaklı Arguvan’da iktidarların hizmet etmediğini belirterek, “Gelmiş geçmiş bütün iktidarlar Arguvan’a karşı suç işlemişlerdir. Bu suçu Ermeni, Kürt ve Alevi toplumuna karşı işlemişlerdir. Arguvan’ın Ermeni, Kürt, Alevi ve Sunni kimliği vardır. Bu kadar geniş bir kimliğe sahip Arguvan bir küçük Türkiye sayılabilir. Ama bunun dışında Arguvan’ın kendisinden doğal olarak bir konservatuar, üniversite, ocak olma özelliği de var. Sazı, sözü, curası, kavalı, türküsü, stranı, kılamları var. Biz Arguvan’ı bunlar ile anıyoruz. Arguvan sadece Türkmen, sadece Kürt, sadece Ermeni, sadece Alevi değil, hepsi ile ele alıyoruz. Çünkü toplumun kimliği onu var eden değerdir” diye konuştu. 
 
‘KİMLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’
 
Arguvan’ın bir tarım ve hayvancılık kenti olduğunu söyleyen Bülbül, bölgede tarım ve hayvancılığın bitirildiğini kaydetti. “AKP ne yaparsa yapsın, sahtekar ve yalancıdır” diyen Bülbül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Açık ve net bir durum. Buna karşı Arguvan halkı açık bir tavır göstermesi lazım. Bu tavır coğrafyasına, kimliğine, inancına, sanatına sahip çıkmaktır. Arguvanlı olmak çok kültürlülüğü gerektiriyor. Bütün kimliklerimize sahip çıkacağız. Arguvan’da azınlık olan Sunnilerin de haklarına sahip çıkacağız çünkü demokrasi kültürü bunu gerektirir.”
 
‘ARGUVAN BİR DESTANDIR’
 
HDP’nin hakikat, adalet ve özgürlük kapısı olduğunu dile getiren Bülbül, devamında şunları söyledi: “HDP ayrıca o kapının binasıdır. O bina halkların bir arada eşit yaşadığı, inançların ve kadınların özgür olduğu, eğitimin demokratik laik ve anadilde olduğu bir binadır. Bu binanın adı da Türkiye’dir. Bu binasın sahibi de bizleriz. Türkiye’nin sahibi HDP’yi oluşturan halklardır. Türkiye’nin sahibi kadın, gençlik partisi olan HDP’nin kendisidir. Enerji, inanç, cesaret, direniş bizde. Denizlerin, Mahirlerin, Mazlumların, Kemal Pirlerin, Sakine Cansızların mirası bizde ancak biz ‘hala kendimize güvenmiyoruz. Sebep ne? Gözlerinizi açıp ayağa kalkın, cesaretli olun. Bugün tam bunun zamanıdır. Her yerde yapmamız gereken budur. Arguvan sadece bir ilçe değil, Arguvan bir destandır. Arguvan AKP-MHP iktidarına son vererek yeni bir destan yazacaktır.” 
 
HDP Alevi Masası Eş Sözcüsü Songül Tunçdemir, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Siyasi iktidar kendi iktidarının ömrünü uzatmak için her geçen gün baskısını arttırmakta. Biz HDP olarak her zaman ezilenlerin yanında yer alan bir partiyiz. Bu ülkede yaşayan herkesin kendi renkleri ile yaşayacağı bir yaşamı inşa edinceye kadar mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.
 
BULUŞMALAR DEVAM EDECEK
 
Buluşma Alevi kurumlarının temsilcileri ve kanaat önderlerinin önerileri ile devam etti. Buluşmanın sonunda katılanlara, “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” başlığıyla hazırlanan kitapçık dağıtıldı. Bugünkü buluşmalar Hekimhan ilçesinde yapılacak buluşma ile sürdürülecek. Heyetin buluşmaları yarın Akçadağ ilçesinde devam edecek. Malatya’da sürdürülen kampanya, Cuma günü Pütürge kırsal Zarato Mahallesi’nde gerçekleştirilecek halk buluşmasıyla sona erecek. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.