en iyi rulet siteleri
Antalya’da sendika değiştiren 11 işçi işten çıkarıldı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Antalya’da sendika değiştiren 11 işçi işten çıkarıldı

Antalya’da sendika değiştiren 11 işçi işten çıkarıldı

Antalya'da sendika değiştirdikleri gerekçesiyle işten çıkarılan 11 işçi için fabrika önünde eylem yapan DİSK Gıda-İş ile Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, işten atılan işçilerin sendikal haklarının tanınmasını istedi.

ABONE OL
Mart 1, 2023 16:00
Antalya’da sendika değiştiren 11 işçi işten çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANTALYA – Antalya’da sendika değiştirdikleri gerekçesiyle işten çıkarılan 11 işçi için fabrika önünde eylem yapan DİSK Gıda-İş ile Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, işten atılan işçilerin sendikal haklarının tanınmasını istedi.

Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan UNO Ekmek fabrikasında çalışan 11 işçi, HAK-İş’e bağlı Öz Gıda İş’ten istifa edip DİSK Gıda-İş’e geçtikleri gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçilerin işe geri alınması talebiyle Gıda-İş ile Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri fabrika önünde basın açıklaması yapıp, oturma eylemi düzenledi.Eylemde Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan açıklama yaptı. Depremde yaşamını yitirenleri anan Aslan, halen enkaz altında insanların olduğunu belirterek, depremin yaralarının dayanışma ile saracaklarını dile getirdi.

 İŞÇİLER İŞTEN ÇIKARILMAKLA TEHDİT EDİLİYOR

Aslan, deprem bölgesindeki işçilerin patronlarca “işten çıkarma” ile tehdit edildiğini söyleyerek, “Uno’da yaşanan durum da farklı değil. Burada daha iyi bir ücret, insanca çalışma koşulları, sendika seçme hakkını kullandığı için 11 işçi arkadaşımız iş yasasının 25/2 fıkrasına göre ve kod 46’dan işten çıkarıldılar. Yani işçiler yüz kızartıcı suç işlemişler gibi gösterilerek işten atıldılar. İşverenler bu kadar ahlaksız ve utanmazca yasaları çiğneyerek işçileri işten atıyorlar. Soruyorum, yıllardır emek veren arkadaşlarımız bir gecede nasıl yüz kızartıcı bir şey yaptılar da bunlara kod 46 uyguladınız. Artık düşün işçilerin sırtından. Yaptığınız kaçıncı ihanet ve satış sözleşmesi. Eğer işçinin iradesine saygınız varsa, bırakın işçiler istediği sendikaya üye olsunlar. Patronların yanında değil, işçilerin yanında olun. Bir kez daha belirtmek isterim ki mücadelemiz devam edecektir, Uno işçisi yalnız kalmayacaktır” dedi.’İŞÇİLERİN YANINDAYIZ’İşçilere yönelik baskıları kınayan Aslan, “Uno işçisinin yalnız olmadığını ve mücadelenin her aşamasında işçilerin yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Bugün hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü’ne burada yaşanan haksızlıkları ve baskıları önlemeleri için şikayet dilekçelerimizi vermiş bulunuyoruz. Bakanlık ve İl Müdürlüğü’nün acilen ve ivedilikle müfettiş görevlendirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Aslan son olarak, işten atılan işçilerin işlerine geri alınmasını ve sendikal haklarının tanınmasını istedi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.