en iyi rulet siteleri
Amed Sağlık Platformu ‘Seçim Tutum Belgesi’ni açıkladı
  • Rojev
  • Güncel
  • Amed Sağlık Platformu ‘Seçim Tutum Belgesi’ni açıkladı

Amed Sağlık Platformu ‘Seçim Tutum Belgesi’ni açıkladı

Amed Sağlık Platformu, "Seçim Tutum Belgesi"ni açıklayarak, "Tercihimizi, mesleklerimizi piyasaya düşmekten kurtarıp, onurumuzla yapacağımız koşulları sağlayacak anlayışlardan yana kullanalım" çağrısı yaptı.

ABONE OL
Mayıs 10, 2023 11:30
Amed Sağlık Platformu ‘Seçim Tutum Belgesi’ni açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Amed Sağlık Platformu, “Seçim Tutum Belgesi”ni açıklayarak, “Tercihimizi, mesleklerimizi piyasaya düşmekten kurtarıp, onurumuzla yapacağımız koşulları sağlayacak anlayışlardan yana kullanalım” çağrısı yaptı. 
 
Amed Sağlık Platformu, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere dair “Seçim Tutum Belgesi”ni açıkladı. Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şube binasında yapılan basın toplantısında, “Demokrasi olmadan sağlık olmaz” pankartı açıldı. Toplantıda tutum belgesini, Amed Tabip Odası Başkanı Elif Turan okudu. 
 
‘SEÇİM SÜRECİ SAĞLIKLI İŞLEMEMEKTEDİR’ 
 
Türkiye’nin en önemli ve en kritik seçimlere gittiğini vurgulayan Turan, “Bu seçim sadece belli bir süre için görev yapacak Parlamento’yu ve Cumhurbaşkanı’nı belirleme seçimi değil, giderek otoriterleşen iktidarın politikalarına ‘tamam mı’ ya da ‘devam mı’ seçimi olacak” dedi. 
 
Seçime giderken iktidarın bütün muhalif odaklara yönelik her anlamda baskı uyguladığına değinen Turan, “Kaba ve şiddet içeren dili baskı aracı ve ideolojik aygıt olarak kullanmaktan imtina etmediği, dini değerlerin kullanıldığı, ötekileştirici, dışlayıcı yaklaşımlar görülmektedir. Siyasal partilerin parasal kaynakları bakımından eşitsizlik, muhaliflere yönelik zorlaştırıcı düzenlemeler, medyanın orantısız kullanımı ve kaynakların şeffaf olmaması, kamu olanaklarının iktidardan yana kullanımı tüm seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Sağlıklı seçim doğrudan seçim süreciyle, bu sürecin sağlıklı işlemesiyle ilişkilidir. Otoriter bir ortamda, eşitsiz koşullarda, demokratik çoğulcu bir süreç yaşanmamakta, seçim süreci sağlıklı işlememektedir” diye belirtti. 
 
‘BASKICI BİR ORTAMDA SEÇİME GİDİYORUZ’ 
 
İktidarın 21 yılda sağlık alanı başta olmak üzere, hayatın her alanında yarattığı tahribatlar nedeniyle vahim bir tabloyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Turan şunları söyledi: “Mevcut iktidarın mimarı olduğu ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’, yarattığı çoklu krizlerle ömrünü uzatmaya çalışırken, önce pandeminin sonra depremin yükü altında tamamen çöktü. Depremzedelere aylardır su ve güvenli-sağlıklı barınma imkânı bile sağlanamadı. Düşmanlaştıran, ayrıştıran, yoksullaştıran politikalar nedeniyle alım gücümüzü azaltan ağır bir ekonomik krizin ortasında, hepimizin gelecek kaygısı yaşadığı otoriter baskıcı bir ortamda seçime gidiyoruz.” 
 
‘PARASIZ VE ANADİLİNDE SAĞLIK’ 
 
Turan, Amed Sağlık Platformu olarak seçimlerde oy kullanacak tüm yurttaşlara demokrasi ve barıştan yana oy kullanmaları gerektiğini belirterek, taleplerini şöyle sıraladı:        
 
“* Sağlıklı bir seçim ortamı sağlamak açısından bütün yetkiler elinde olmasına rağmen tutum almayan anlayışları oylarımızla mahkûm edelim, 
 
* Oyumuzu kışkırtılmış sağlık talebini yaratan, hastayı tüketici müşteri sayan politikalara son verecek, hastalara yeterli süre ayıracak düzenlemelerle, niteliği önceleyen çalışma koşulları sağlayacak sağlık politikalarına sahip partilerde, ittifaklardan yana kullanalım, 
 
* Tercihimizi çalışanlarının değerini bilen, hakları için mücadele eden, örgütlenmenin önünü açan ve mesleklerimizi piyasaya düşmekten kurtarıp, onurumuzla yapacağımız koşulları sağlayacak anlayışlardan yana kullanalım, 
 
* Oyumuzu kamusal bir sağlık hizmeti için sağlığa ayrılan bütün kaynakların kamu sağlık hizmetlerine ayırmayı vadedenlerden yana kullanalım,
 
* Tercihimizi herkes için eşit, ulaşılabilir, nitelikli, parasız ve anadilinde sağlık talep edenlerden yana kullanalım,
 
* 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde başta sağlık emekçileri olmak üzere oy kullanacak tüm yurttaşların sağlıkları ve gelecekleri için demokrasi olmadan sağlığın olmayacağı bilinciyle tercihlerini çoğulcu demokrasiden, değişimden yana kullanmaya çağırıyoruz.”
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.