AKP’nin ‘münferit’ suçları artıyor!
  • Rojev
  • Güncel
  • AKP’nin ‘münferit’ suçları artıyor!

AKP’nin ‘münferit’ suçları artıyor!

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği gönüllüsü Avukat Eylül Evren, AKP’nin politikaları nedeniyle çocuklara yönelik cinsel suçlarda artış yaşandığını belirterek, bu suçların iktidar tarafından iddia edildiği gibi "münferit" olaylar olmadığını belirtti.

ABONE OL
Ocak 6, 2023 08:00
AKP’nin ‘münferit’ suçları artıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği gönüllüsü Avukat Eylül Evren, AKP’nin politikaları nedeniyle çocuklara yönelik cinsel suçlarda artış yaşandığını belirterek, bu suçların iktidar tarafından iddia edildiği gibi “münferit” olaylar olmadığını belirtti. 
 
Çocuklara yönelik suçları araştıran ve rapor tutan örgüt ve derneklerin verilerine göre, resmi kurumlar çocuğa yönelik cinsel suçların sadece yüzde 5’ini açıklıyor. Mahkemelere yansıyan dava ve suç duyurularını ise Adalet Bakanlığı’nın her yıl paylaştığı adli istatistiklerde parçalı bir şekilde görmek mümkün. Adalet Bakanlığı’nın en son paylaştığı 2021 yılı adli istatistiklere göre açılan dosyaların 50 bin 370’i “cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan” oluştu. Söz konusu dosyaların yüzde 40,6’sı “çocuğun cinsel istismarı” davalarından oluştu. 
 
SUÇLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR 
 
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği gönüllüsü Avukat Eylül Evren, 2022 yılında dernek olarak 60 “çocuğa yönelik cinsel istismar” ile 150 “kadın cinayeti” dosyası takip ettiklerini belirtti.  2018 yılında kurulduklarını ve çocuğa yönelik cinsel suçlarda her yıl artışın yaşandığını gözlemlediklerini kaydeden Evren, özellikle AKP iktidarının politikalarıyla kadın katliamı ve çocuğa yönelik cinsel suçların üstünün örtüldüğünü kaydetti.
 
CİNSEL İSTİSMARIN ARTMASINDA AKP’NİN ROLÜ 
 
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’ndaki çocuğa yönelik cinsel istismara dikkat çeken Evren, bu tür oluşumların iktidara yakın oluşumlar olduğunu belirterek “Türkiye’nin her yerinde bu tür olaylar yaşandığını ve üstünün kapatıldığını biliyor, görüyoruz. AKP iktidarı döneminde çocuk istismarı ve kadın cinayetlerinin arttığını ve bu artış korkunç boyutlara ulaştı” dedi. 
 
KURDİSTAN KENTLERİNDEKİ SUÇLAR 
 
Çocuk istismarına ilişkin birçok bölgede olduğu gibi Kurdistan kentlerinde de birçok davanın görüldüğünü ve bu davaları takip ettiklerini dile getiren Evren, bunun bölgedeki dini cemaatlerin etkisi ve otoriter yapı ile ilgili olabileceğini söyledi. Dernek çatısı altında bulunan gönüllü avukatlarla birlikte Kurdistan illerindeki sivil toplum örgütlerini ziyaret ettiklerini ifade eden Evren, bölgede asker, polis, korucu gibi devletle ilişkisi olan kişilerin karıştığı suçların üstünün daha kolay örtüldüğüne dikkat çekti. 
 
FAİLLER ARTIK SUÇLARINI İNKAR ETMİYOR 
 
Cinsel istismar davalarında faillerin verdikleri savunmalar dikkat çeken Evren, en çok karşılaştıkları durumun “rızası vardı” gibi savunmalar olduğunu kaydetti. Gelinen süreçte istismar olaylarının failler tarafından artık inkar edilmediğini dile getiren Enver, faillerin cezasızlık politikasına güvendiğini söyledi. 
 
MAHKEMEDE YAŞANAN İHLALLER 
 
Evren, özellikle çocuk istismarlarında mahkemelerin tutumunu da şu sözlerle eleştirdi: “İstismar edilen çocukların duruşmada dinlenmesini bir hak ihlali olarak görüyoruz ve biz bunu istemiyoruz. Tarafların çocuklara doğrudan soru sorması yasak olmasına rağmen doğrudan soru soruluyor. Çocuklar duruşmada değil, bir psikolog eşliğinde dinlenir. Psikolog, çocuğun dilinden beyanları iletir. Yargı aşamasında çocuğun üstün yararı doğrultusunda hareket edilmiyor. Bu doğrultuda sadece cezalarla ilgili ihlaller yaşamıyoruz. Mahkemelerde istismar edilen çocukların, istismar failleri ile karşı karşıya getirilmesi de bir hak ihlaledir. Bunun gibi birçok yargısal sorun yaşıyoruz.” 
 
‘BİLİNÇLİ POLİTKALAR’ 
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na çok fazla rol düşmesine rağmen çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarında yargısal anlamda hiçbir işlem yapmadıklarını eleştiren Evren, yaşanan tüm istismar vakalarının bütünlüklü bir politikanın sonucu olduğunu ifade etti.  Çocuğa yönelik suçların “münferit” olaylar olmadığını belirten Evren, “Hiranur Vakfı’ndaki çocuğa karşı tecavüz suçu tartışılırken, hala bir çok belediyenin vakıf ve cemaatlere yer tahsis ettiğini vurguladı. Evren, “O yüzden bu olayların hiçbiri tesadüf, münferit, olaylar olamaz. Bunların hepsi bilinçli ve çok politiktir. Bu politikalar karşı biz de politik bir biçimde mücadele etmeliyiz” diye konuştu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.