en iyi rulet siteleri
Çelik’i katleden fail Yılmaz’a müebbet hapis cezası
  • Rojev
  • Güncel
  • Çelik’i katleden fail Yılmaz’a müebbet hapis cezası

Çelik’i katleden fail Yılmaz’a müebbet hapis cezası

Sibel Çelik'i katleden fail Halil Yılmaz'a indirim uygulanmaksızın müebbet hapis cezası verildi.

ABONE OL
Ocak 16, 2023 14:30
Çelik’i katleden fail Yılmaz’a müebbet hapis cezası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Sibel Çelik’i katleden fail Halil Yılmaz’a indirim uygulanmaksızın müebbet hapis cezası verildi.

İzmir Buca ilçesinde Kuruçeşme Mahallesi’nde 12 Temmuz 2016 yılında Sibel Çelik’i (24) katleden Halil Yılmaz’ın yargılandığı davanın 26’ncı duruşmasında karar çıktı.  İzmir 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu yargılanan Halil Yılmaz, tutuksuz sanık S.Y., Sibel Çelik’in annesi Cemile Çekim ve taraf avukatları katıldı.

İddia makamı esas hakkında mütalaasını tekrar etti. Duruşmada söz verilen Sibel Çelik’in annesi Cemile Çelik, “Benim kızım böyle bir ölümü haketmedi” dedi.

Çelik ailesinin avukatı Sibel Önder, sanıkların üst hadden cezalandırılmasını isterken kararın emsal olmasını talep etti. Önder, “Ölen Sibel Çelik değil ben de olabilirdim. Sizlerin çocukları da olabilirdi. Çok uzunca mücadele ettik. Engellerle karşılaştık. Yaşanan cinayet namus kisvesine sokulmaya çalışıldı. Sanığın tüm ifadeleri birbirleriyle çelişkiydi. Mahkemeyi her seferinde yanıltmaya çalıştılar. Sibel Çelik öldü ve cesedi yakıldı. Cesedi simsiyahtı. Annesi cesedini yıkayamadı. Mantığın aklın kabul edemeyeceği bir vahşetten bahsediyoruz. Vereceğiniz karar tüm kadın cinayetleri için emsal olmalıdır. Bıçak darbesi canavarca his sayılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Avukatların ardından savunma yapan tutuklu fail Halil Yılmaz, üzerine atılı suçlamayı bir kez daha reddetti. Önceki celselerdeki ifadelerini tekrar eden tutuksuz yargılanan S.Y. da beraatini istedi.

Savunmaların ardından karar açıklandı. Tutuksuz sanık S.Y.’nin beraatine karar veren heyet, Halil Yılmaz’ı kasten öldürme suçundan müebbet hapis ve mala zarar verme suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti sanık hakkında iyi hal ve tahrik indirimleri de uygulamadı.

NE OLMUŞTU?

İzmir Buca ilçesi Kuruçeşme Mahallesi 3 katlı binanın zemin katındaki Halil Yılmaz’ın evinde, 12 Temmuz 2016’da çıkan yangına müdahale eden itfaiye ekipleri, bazanın içinde yanmış kadın cesedi buldu. Cansız bedenin, Sibel Çelik’e ait olduğu belirlendi. Çelik’in, Halil Yılmaz ile nişanlı olduğunu öğrenen polis, şüpheli olarak peşine düştü ancak bulamadı. Soruşturma kapsamında Yılmaz’ın ağabeyi S.Y. (41) da olayın ertesi günü Amed’e giderken yakalanıp, gözaltına alındı.

Sorguda çelişkili ifadeler veren S.Y., çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. İddianamede Sibel Çelik’in kesici aletle öldürüldüğü, daha sonra cesedinin bazaya konulduğu ve evin ateşe verildiği bilgisi yer aldı. 2 kardeş hakkında “nitelikli kasten öldürme”, “yakmak suretiyle mala zarar vermek” ve “kasten yangın çıkarma” suçlarından dava açıldı. İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6 Aralık 2017’deki duruşmasında, S.Y. tahliye edildi. Bu süreçte de aranan Halil Yılmaz’a ulaşılamadı.

Almanya’ya kaçtığı belirlenen Halil Yılmaz için 21 Şubat 2018’de kırmızı bülten çıkarıldı. Türkiye ve Almanya arasında suçlu iadesi anlaşması olmasına rağmen Almanya, Halil Yılmaz’ın ülkelerine iltica ettiğini, politik olarak baskı gördüğünü belirtip, yıllarca Türkiye’ye göndermedi. Çelik’in ölümünden 6 yıl geçtikten sonra Yılmaz, geçen yıl ağustos ayında Türkiye’ye getirilip, tutuklandı.

26’ncı duruşmada tutuklu sanık Halil Yılmaz’ı (39) “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis, “mala zarar verme suçundan” ise 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırırken, tutuksuz sanık S.Y. ise beraat etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.