AKP’li Artuklu Belediyesi’nde ‘rüşvet havuzu’
  • Rojev
  • Güncel
  • AKP’li Artuklu Belediyesi’nde ‘rüşvet havuzu’

AKP’li Artuklu Belediyesi’nde ‘rüşvet havuzu’

AKP’li Artuklu Belediyesi’ne işi düşen yurttaşından müteahhidine herkesin rüşvet vermeye zorlandığı iddia edilirken, “rüşvet havuzu”nda toplanan paraların Meclis üyeleri ve AKP’li yöneticiler arasında paylaştırıldığı öne sürülüyor.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 06:00
AKP’li Artuklu Belediyesi’nde ‘rüşvet havuzu’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MÊRDÎN – AKP’li Artuklu Belediyesi’ne işi düşen yurttaşından müteahhidine herkesin rüşvet vermeye zorlandığı iddia edilirken, “rüşvet havuzu”nda toplanan paraların Meclis üyeleri ve AKP’li yöneticiler arasında paylaştırıldığı öne sürülüyor.
 
Usulsüzlük ve yolsuzluk dosyaları ile gündemden düşmeyen AKP’li Artuklu Belediyesi’nde yeni bir rüşvet çarkının kurulduğu öne sürülüyor. Hakkındaki “usulsüzlük” dosyalarının peşi sıra kamuoyunda yer almasının ardından “sağlık sorunlarını” gerekçe yaparak istifa eden Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’nın yerine seçilen Mehmet Tatlıdede başkanlığındaki AKP’li yeni yönetimin belediyede rüşvet çarkı kurduğu iddia ediliyor. Bunun yanı sıra bir de rüşvet gelirlerinin toplandığı bir “rüşvet havuzu” oluşturulduğu iddia edilirken, Artuklu Belediyesi’nin sorumluluk alanında inşaat ruhsatı ya da inşaat izni almak zorunda olan müteahhitler ve yurttaşlardan elde edilen gelirler ile “Doğrudan Temin” adı altında yapılmış gibi gösterilen alım işlerinden elde edilen kazancın havuzda biriktirildiği belirtildi. 
 
MÜTEAHHİTLER EKİBE YÖNLENDİRİLİYOR
 
Edinilen bilgilere göre; belediyeye işi düşen müteahhitler ile yurttaşlar, işlerinin yapılmayacağı belirtilerek, 3 kişilik meclis üyelerinden oluşturulan ekibe yönlendiriliyor. Söz konusu Meclis üyeleri ile görüşen kişilerin, resmi olarak ödemeleri gereken ücretin yanı sıra kayıt dışı olarak yüklü miktarda ödeme yapmaları isteniyor. Meclis üyeleri ile görüşmeye gitmeyen müteahhitler ve yurttaşlar ise, tek tek aranarak görüşme talep ediliyor. Görüşme taleplerini kabul etmeyerek, AKP İl Başkanlığı ya da Belediye Başkanı Tatlıdede ile görüşmeyi tercih eden kişiler de yine karşılarında aynı meclis üyelerini buluyor. Gittikleri her kapıdan aynı kişilere yönlendirilen müteahhitler ve yurttaşlar, ödemeyi yapmaya mecbur bırakılıyor.
 
 NAYLON FATURALAR 
 
Yine iddiaya göre; belediyenin “Doğrudan Temin” adı altında gerçekleştirebildiği alımlar da meclis üyeleri üzerinden yürütülüyor. Yapılmayan alımlar yapılmış gibi gösteriliyor. Meclis üyeleri “Doğrudan Temin” adı altında gösterilen alımlar için başta Mardin Sanayi Sitesi olmak üzere esnaflara 3 teklif mektubu ve “naylon faturalar” düzenleterek, yapılmayan alımları yapılmış gibi gösteriyor.
 
HAVUZDAKİ PARA PAYLAŞTIRILIYOR
 
Toplanan paralar, anahtarı 3 meclis üyesi dışındaki bir başka meclis üyesinde olan “rüşvet havuzu”na aktarılırken, havuzdaki paranın belli aralıklarla şebeke üyeleri arasında paylaştırılıyor.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.