DOLAR 17,9601 0.13%
EURO 18,2775 -0.71%
ALTIN 1.027,57-1,12
BITCOIN 434701-0,88%
Diyarbakır
34°

AÇIK

20:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Çerkeslerden ırkçı saldırıya tepki

Çerkeslerden ırkçı saldırıya tepki

Kayseri’de otobüste Çerkesçe konuşan yurttaşlara yönelik gerçekleşen ırkçı saldırıya tepki gösteren Çerkesler, yaratılmak istenen tek tipleşmeye karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

ABONE OL
Temmuz 16, 2022 17:00
Çerkeslerden ırkçı saldırıya tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR- Kayseri’de otobüste Çerkesçe konuşan yurttaşlara yönelik gerçekleşen ırkçı saldırıya tepki gösteren Çerkesler, yaratılmak istenen tek tipleşmeye karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Devrimci Yurtsever Çerkesler, Kayseri’de otobüste Çerkesçe konuşan bir yurttaşa yönelik gerçekleşen ırkçı saldırıya karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasında açıklama yaptı. Toplantı salonuna Çerkesya bayrakları asıldı. Açıklamaya HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik de destek verdi.

‘ISRAR EDECEĞİZ’

Devrimci Yurtsever Çerkesler üyesi Koray Türkay, “İktidarın ortaya koyduğu ırkçı politikalar sonucu bu tür saldırılarla çokça karşılaşıyoruz. Bu politikalar tek dil, bayrak ve din ekseninde iktidarın halklara dayatmaya çalıştığı baskı, sindirme politikasıdır. Bu sindirme politikalarını toplumda tezahürü bu saldırılarla ortaya çıkıyor. Çerkeslerin anadilinde konuşmasına bir tahammülsüzlük gerçekleştirildi. Bu sadece Çerkes halklarına değil, bu topraklarda yaşayan birçok halkın anadillerine karşı gerçekleşen tahammülsüzlük sonucu gerçekleşen saldırılardan bir tanesidir. Çerkez halkları olarak anadilinde, kültüründe ısrar edenleriz. Türkiye’de yaşayan bütün halklar olarak anadilimizde, kültürümüzde yaşamakta ısrar edeceğiz ve bunun için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘ÇERKEZLERİN YANINDA OLACAĞIZ’

Ardından konuşan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik ise, şunları söyledi: “Yaşanan ırkçı saldırıyı kınıyoruz. HDP olarak farklı kimlik, kültür, inançta insanların bir arada bulunduğu ve çalışma yürüttüğü bir partiyiz. İlk günden beri bunu savunuyoruz. Çünkü insanlar kimlikleriyle vardır ve bir insanın kimliğini en iyi var eden kişinin anadilidir. İnsanlar hala kendi anadiliyle rahatlıkla konuşamıyorsa burada yürüyen siyasette bir problem vardır. Tekçi zihniyeti yaratmaya çalışan iktidarın her daim kimliklere dönük saldırıları olmuştur. Biz bunları kabul etmedik ve asla da etmeyeceğiz. Her zaman Çerkes halklarının yanında olacağız.”

‘YARATILAN SİZİN ESERİNİZ’

Son olarak Çerkez kurumları tarafından yazılan basın metnini okuyan Koray Türkay, Türkiye’nin, ulus devlet anlayışına, tek tipleştirmeye kurban edilmek istenen halklar ve diller ülkesi olduğunu belirtti. Günümüzde de iktidarın sadık taraftarlar yaratmak adına ırkçı, milliyetçi, cinsiyetçi, muhafazakâr, dindar ve kindar bir nesil yaratma çabasında olduğunu kaydeden Türkay, “Yarattığınız Türkiye sizin eserinizdir. Kayseri’de Çerkesçe konuşan gençlere yapılan sözlü saldırı aynı zihniyetin ürünüdür. Dünyanın tüm renklerine, dillerine ve halklarına saygılı biz Çerkesler, kendi halkımızın diline olan bu saldırıda taraf olduğumuz gibi tüm halkların uğradığı haksızlıklara da taraf olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.