en iyi rulet siteleri
Ağaç kıyımına karşı çıkan kişiye ‘tapun iptal edilir’ tehdidi
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Ağaç kıyımına karşı çıkan kişiye ‘tapun iptal edilir’ tehdidi

Ağaç kıyımına karşı çıkan kişiye ‘tapun iptal edilir’ tehdidi

Şirnex kırsalında arazilerinin olduğu yerde yaşanan ağaç kıyımına karşı çıkan Ahmet Koluman, valiliğe başvuru yaptıktan sonra tapularının iptal edilmesiyle tehdit edildiğini aktardı.

ABONE OL
Ocak 18, 2023 06:40
Ağaç kıyımına karşı çıkan kişiye ‘tapun iptal edilir’ tehdidi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Şirnex kırsalında arazilerinin olduğu yerde yaşanan ağaç kıyımına karşı çıkan Ahmet Koluman, valiliğe başvuru yaptıktan sonra tapularının iptal edilmesiyle tehdit edildiğini aktardı. 
 
Şirnex’in Besta bölgesi ile Cudi, Gabar ve Cilênimêja dağlarında 2 yılı aşkın bir süredir orman kıyımı yaşanıyor. Korucular, asker gözetiminde bugüne kadar binlerce ton ağaç keserek, birçok bölgeyi tamamen çoraklaştırdı. Kıyımı karşı yapılan başvurular ile girişimler ise devam ediyor. 1990’lı yıllarda boşaltılan Şirnex’in Cinîwer bölgesinde tapulu arazileri olan Ahmet Koluman, bir süre önce kıyıma karşı Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Jandarma Komutanlığı, valilik, baro, Orman İşletme Müdürlüğü ve Urfa Orman Bölge Müdürlüğüne başvuruda bulundu. Koluman’ın bütün başvuruları yanıtsız bırakıldı. Koluman, bunun üzerine bir kez daha valiliğe başvurdu. 
 
VALİDEN TEHDİT
 
Başvurularına dair konuşan Koluman, ikinci başvuru sonrası tapularının iptal edilmesiyle tehdit edildiğini aktardı. Kendilerinden habersiz bir şekilde tapulu olan arazilerinde ağaç kesimi yapıldığını aktaran Koluman, “Besta bölgesinde ilk olarak Navyan köyü civarında ağaç kesimi başladı. Kesimi durdurmak için çabalarımız oldu. Köylülerle birlikte 2 defa başvuruda bulunduk. Ama hiçbir sonuç alamadık. Buna karşı avukat tuttuk ve ağaç kesimine karşı savcılığa başvurarak, hukuki süreci başlattık. Şimdi de davamız sürüyor. Tapularımızı da delil olarak dosyaya sunduk. Bu şikayetten sonra Şırnak Valisi tapularımızı iptal etmekle tehdit etti. Bizlere, ‘Tapularınızı iptal ettiririz’ denildi. Şimdi bile ağaçlarımızı kesiyorlar. Ağaç bırakmadılar. Eğer bölgemizde bu ağaç kesimi olmasaydı bu ağaçlar bize yüzyıl daha yeterdi” şeklinde konuştu. 
 
‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Kesime karşı hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Koluman, tüm partilere “kesimi durdurun” çağrısı yaptı. Koluman, şunları söyledi: “Bu memleketin iyiliğini istemeyen birkaç kişi gelmiş ağaçlarımızı kesiyor. Doğamız üzerinde katliam yapıyorlar. Halkımızdan isteğimiz herkesin elini taşın altına koymasıdır. El ele vererek bu katliamı durduralım. Valilik, ‘Siz isteseniz de istemeseniz de bu ağaçlar kesilecek. Eğer gerekirse sizin oraya gitmemeniz için de 500 korucu da görevlendiririz. Zorla da olsa keseceğiz. Bir korucu ve askerin güvenliği sizin ağacınızdan daha değerli’ diyor. Eğer bizim başlattığımız bu hukuki süreç sonuç almazsa davayı Avrupa’ya (AİHM) taşıyacağız. Ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz.”
  
Koluman, ağaç kesimine karşı sessizliği de eleştirdi. Koluman, şöyle devam etti: “Bölgede bulunan ağaçların neredeyse yüzde 30’u kesilmiş. Bunun karşısında durmamız gerekir. İnsan bir gözünü kaybettiğinde geriye kalan gözüne sahip çıkar. Birkaç ağaç kalmış olsa da sahip çıkmamız gerekiyor. İlk olarak köylerimiz boşaltıldı, şimdi de doğamız talan ediliyor. Bizim geçim kaynağımız bu ağaçlardır, bu topraktır. Kesimin durması için orman müdürlüğüne gittiğimizde, ‘İl Jandarma bize yazı göndermiş, bir şey yapamayız’ diyorlar. İl Jandarma’ya gittiğimizde ise, ‘Orman müdürlüğüne gidin’ başvurunuzu yapın diyor. Her biri topu başkasına atıyor. Şırnak’ta bulunan bütün yetkililer bu kesimin ortağıdır. Hepsi paranın dostudur. Bunlar için memleket elden gitmiş umularında değil, onlar için sadece para olsa yeterlidir.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.