en iyi rulet siteleri
Adalet Kaya: 8 Mart ruhunu Newroz alanına taşıyacağız
  • Rojev
  • Kadın
  • Adalet Kaya: 8 Mart ruhunu Newroz alanına taşıyacağız

Adalet Kaya: 8 Mart ruhunu Newroz alanına taşıyacağız

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını değerlendiren Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Bu yılki 8 Mart’ta olduğu gibi kadın öncülüğünde yüzleşmeyi yaşayan toplum, Newroz’da da başka bir ruhla alanlarda olacak ve bu yüzleşme bizi daha çok direniş ve mücadeleye götürecek” dedi.

ABONE OL
Mart 10, 2023 10:00
Adalet Kaya: 8 Mart ruhunu Newroz alanına taşıyacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını değerlendiren Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Bu yılki 8 Mart’ta olduğu gibi kadın öncülüğünde yüzleşmeyi yaşayan toplum, Newroz’da da başka bir ruhla alanlarda olacak ve bu yüzleşme bizi daha çok direniş ve mücadeleye götürecek” dedi. 
 
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde Amed’te gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması polis ablukasına rağmen, alanda talepler dile getirildi, iktidar istifaya çağrıldı. “Dem, Dema Jin Jîyan Azadîyê ye” şiarıyla Pêyas (Kayapınar) ilçesi Orman Parkı’nda toplanan kadınlar, dayanışma ve mücadele kararlılığını haykırdı. Kurdistan’da kutlanan 8 Mart eylemlerini değerlendiren Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, mücadele azminin Newroz alanlarına taşıyacaklarını söyledi. 
 
‘ÖFKE İSYANA DÖNÜŞTÜ’ 
 
Depremin getirdiği yas halinin öfkeye dönüştüğünü ve 8 Mart’ı bu şekil karşıladıklarını belirten Kaya, “Bu sene depremin yaratığı etki ve yas duygusuyla 8 Mart’ı karşıladık. Deprem bölgesindeki kadın ve çocuklarla dayanışmayı büyütmeyi esas aldık. Bu dayanışma alanlara da yansıdı. Deprem zamanı insanların ölüme, soğuğa, açlığa, susuzluğa terkedildiğine tanıklık ettik ve bu bir isyana dönüştü. Bütün kriz koordinasyon merkezlerinde TJA aktivistleri, sivil toplum kuruluşları, emek yapısındaki gönüllüler ya da bağımsız gönüllüler çok aktif insani destek sağladılar. Bunun yarattığı o toplumsal dayanışma ruhu gittikçe de büyüdü. Bu durum haliyle bir öfkeye dönüşüyor. Kadınlar cephesinden baktığımızda bu öfkeyi büyütmek, sözümüzü söylemek açısından 8 Mart alanlarını doldurduk. Katılım zayıf görünse de kadınların öfkesi ortaya çıktı. Yani yasın isyana dönüşmesi ve öfkenin alanlarda ifade edilmesini yaşadık. Bütün şehirlerde Kürdistan’da da kadınlar en çok ‘Hükümet İstifa’ diye seslendi. İktidardan bir beklenti içerisinde olduğumuz için değil, deprem alanlarında ölüme terkedilen insanların durumunu görünce, o çaresizliği görünce doğal bir refleks olarak istifa bekleniyor. Öfkenin ortaya çıkardığı bir başka sloganda da seçimlerin olacağı güne vurgu yapılarak, ‘Bu gün değilse 14 Mayıs’ta’ denildi” diye konuştu. 
 
‘KENDİMİZİ İFADE ETTİK’
 
Daha önceki yürüyüş ve eylemlerinde yapılan engellemelerin bu yıl da devam ettiğine dikkati çeken Kaya, “Uzun zamandır yapmak istediğimiz her türlü eylem ve etkinlik polis tarafından ablukaya alınıyor. Bu engellemelere rağmen Amed’te çok büyük bir kalabalık vardı. Kadınlar, alana öfke ve yas duygusuyla gelmişti. Kadınların toplanma alanlarına girilmesine izin verilmedi. Bizim yürümemizi engellemek için yaklaşık iki saat farklı iki abluka oluşturularak engellendi. Yürüyüşü engellemek için bir araya getirilmedik. Karşılaştığımız durumdan dolayı biz de onların dayattığı çerçeveyi reddettik. Basın açıklamasını okumayacağımızı belirttik, doğal olarak kendiliğinden sloganlar, zılgıtlar ve sözlerle kendimizi ifade ettik. Bütün kadınlar çok öfkeliydi, dayanışmanın örgütlenerek daha da büyüyeceğine inanıyorum. Bunun seçim süreciyle beraber çok daha büyük, örgütlü kadın direnişine dönüşeceğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu. 
 
‘8 MART RUHUYLA NEWROZ’A’
 
8 Mart alanlarındaki duyguyla Newroz’a yürüyeceklerini vurgulayan Kaya, şöyle devam etti: “İktidarın bu kayıtsızlığı, kötülüğü, kadın, Kürt düşmanlığı politikaları bir kere daha açığa çıktı. Zaten bunları biliyorduk ama bu deprem sürecinde gösterdikleri her tutum aslında ne kadar korkunç bir sistem yaratmak istediklerini bir kez daha toplumun yüzüne çarptı. On binlerce inanın yaşamını kaybetmesinin verdiği yas ve öfkeyle hareket ediyoruz. Newroza da bu duyguyla gideceğiz. Bu yasın, öfkenin direnişe dönüşeceğini ve mücadeleyi büyüyeceğine inanıyorum. Çünkü oluşan duygu sadece Kürdistan’da değil, Türkiye’nin her yerinde insanlarda muazzam bir kırılma yarattı. İktidarın yolsuzlukla inşa ettiği kent, konut politikalarına binlerce insan kurban edildi. Dolayısıyla bu yılki 8 Mart’ta olduğu gibi kadın öncülüğünde yüzleşmeyi yaşayan toplum Newroz’da da başka bir ruhla o alanlarda olacak. Bu yüzleşme bizi daha çok direniş ve mücadeleye götürecek.” 
 
‘YENİ YAŞAM ALANLARI OLUŞTURULACAK’
 
Yeni kurulacak yaşama alanlarında kadınların yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Kaya, bundan sonraki çalışmalarını şöyle özetledi: “Ortak yaşam alanlarını kullanmadan kaynaklı bir takım ihlaller yaşanacak. Taciz, farklı şekillerde şiddet türleri ya da cemaatler ile devlet kaynaklı şiddet üretecek farklı kaynaklar ortaya çıkacaktır. Kadınların cinsel anlamda bir şeylerle karşı karşıya kalabileceği durumlar oluşacak. Bunlarla ilgili ihbar hattı oluşturacağız. Kadın örgütleriyle ortak bir çalışma yürütmeyi planlıyoruz. Bunların ağlarını oluşturuyoruz. Önümüzde meşakkatli ve zor bir süreç var. Kadınlara destek olunabilecek onlara yaşamla bağ kurulabilecek bir takım mekanizmalar oluşturmaya ve bu farkındalıkla çalışmayı daha hızlandırmaya çalışıyoruz. En başta kadınların şiddetle mücadele, yaşamla bağını oluşturabileceği ve psikososyal destekler alabileceği alanlar yaratmayı amaçlıyoruz. Depremin yarattığı psikolojik travmadan uzaklaştıracak, deprem dışında bir şeylerin konuşulmasını sağlayacak alanlar açmak gerekiyor. Bunun çalışmalarını da ortak bir şekilde yürüteceğiz.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.