en iyi rulet siteleri
Akın: Yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacak
  • Rojev
  • Güncel
  • Akın: Yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacak

Akın: Yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacak

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Cumhuriyet tarihinin en ağır kriz döneminde tarihi seçimlere gidildiğini belirterek, “Yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacaktır” dedi.

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 14:00
Akın: Yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ  – Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Cumhuriyet tarihinin en ağır kriz döneminde tarihi seçimlere gidildiğini belirterek, “Yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacaktır” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü İbrahim Akın, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için TRT’de propaganda konuşması yaptı. Halkları selamlayarak sözlerine başlayan Akın, “Yeşil Sol Parti ağacının altında toplanan kadınlar, gençler, engelliler, işçiler, emekçiler ve tüm ezilenler, halklarımızı seçeneksiz bırakmaya çalışan zalimlere karşı Yeşil Sol Parti’ye gönül veren milyonlar, bugünümüzü ve geleceğimizi tek adam rejimine bırakmayacağız diyen gençler, erkek şiddetine, kadın yoksulluğuna, işsizliğine karşı isyanı büyüten kadınlar, inanç ve kimlikleri sebebiyle ayırımcılığa uğrayan ve ezilen tüm halklar, felaket iktidarı tarafından parayla satıldığı için çadır bulamayıp soğukta, yağmur altında kalan depremzedeler, sağlamcı ideolojilerin tüm saldırılarını ve ayrımcılıklarını esastan reddeden, eşit, onurlu ve bağımsız yaşam hakkını savunan engelli yurttaşlar, iktidarın yarattığı toplumsal nefretin öznesi haline getirilen ve ucuz iş gücü olarak görülen mülteciler, halkların vergisiyle yayın yapan ancak bizlere bir saniye olsun ekranda yer vermeyen, iktidarın yayın organı olarak çalışan TRT’den Hepinizi Yeşil Sol Parti adına saygıyla, sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRATİK YÜZYILI BİZLER KURACAĞIZ’

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük kapatma davası ve Kobanê Davası’na değinerek, halkların seçeneksiz olmadığını dile getiren Akın, “Statükocu rejime de restorasyoncu anlayışa da mecbur değiliz dedik ve Yeşil Sol Parti çatısı altında toplandık. Bizler; onurlu barış için savaş ve şiddet politikalarına karşı duranlarız. Yüzyıl boyunca varlığı, kültürü, inancı, anadili inkâr edilenleriz, Kürt sorununa demokratik çözümü getirecekleriz, yaşamı var eden emekçileriz, işçileriz, İstanbul Sözleşmesi bizimdir diyen kadınlarız. Eğitimde fırsat eşitliğini savunan, anadilde eğitim haktır diyenleriz. Yaşamın her alanında ‘ben de varım’ diyen engelli yurttaşlarız, eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet mor çizgimizdir diyenleriz. Şimdiyi gençlik öncülüğünde inşa edenleriz. Doğayı, bütün canlı yaşamı ranta karşı savunanlarız. Üçüncü Yol mümkün diyerek, Yeşil Sol Parti ile buradayız birlikte değiştireceğiz. Demokratik yeni yüzyılı birlikte kuracağız” dedi.

‘DEMOKRATİK CUMHURİYET YENİ GÜNE UYANMADIR’

Cumhuriyetin yüzüncü yılında Demokratik Cumhuriyet talebini daha gür bir şekilde dillendirdiklerini belirten Akın, “Yüzyıl önce kurulmuş cumhuriyet ne yazık ki demokrasiyle buluşamadı. Bu demokrasi yoksunluğu pek çok toplumsal sorunu doğurdu. Kürt sorunu bu sorunların en büyüğüdür. Kürt sorunu aynı zamanda bir demokrasi sorunudur. Kürt sorununun çözümü için cumhuriyet demokrasiyle buluşmak zorundadır. Demokratik Cumhuriyet ile tüm etnik, kültürel kimliklerin ve inançların eşit ve özgür olarak bir arada var olduğu, varlıklarının anayasal güvence altına alındığı bir düzen kuracağız. Bu düzende erkek egemenliği, doğa talanı, emek sömürüsü asla var olmayacaktır. Yerel demokrasi esas alınacaktır. Bizler Yeşil Sol Parti olarak Kürt sorununda ortak vatanda demokratik ve barışçıl çözüm için, bütün inançlara yönelik eşit ve özgür yurttaşlığın tesisi için, İstanbul Sözleşmesinin yeniden hayata geçirilmesi için, ekolojik bir yaşam için, emeğin değeri ve adil bölüşüm için demokratik cumhuriyet diyoruz. Demokratik Cumhuriyet yeni bir güne uyanmanın adıdır.

TARİHİ KRİZDE TARİHİ SEÇİME GİDİLİYOR

Türkiye’nin tarihin en ağır kriz koşullarında tarihin en önemli seçimlerine gittiğini ifade eden Akın, “Bugün yaşadığımız bütün krizlerin merkezinde adına cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen bu ucube sistem vardır. Derin ekonomik kriz, tüm toplumu açlığa, sefalete, işsizliğe, yüksek enflasyona, geçim derdine mahkum etmiştir. Milyonlarca asgari ücretli ve emekli, açlık sınırı altında ücretle yaşam mücadelesi vermektedir. Milyonlarca çiftçi tarlasını ekememekte, her gün daha fazla borçlanarak iflasın eşiğine gelmektedir. Yeni sisteme geçildikten bu yana tüm göstergeler kötüye gitti. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü, şeffaflık, insani özgürlük ve mutluluk endeksinde ve ekonomik göstergelerde Türkiye her geçen gün dibe batıyor. Bu sistem ve bu iktidar bitmiştir, tükenmiştir. Sadece bir mühürlük canı kalmıştır. 14 Mayıs’ta sandığa git, mührünü eline al ve Yeşil Sol Parti’nin ağacının altına evet mührünü vur. Bu faşist iktidara son ver. Yeşil Sol Parti’yi Meclis’e çok daha güçlü bir biçimde gönder” diye seslendi.

‘YENİ YAŞAMIN ANAHTARI SİZİN ELİNİZDE’

Parlamento seçimlerinin önemine vurgu yapan Akın, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken parlamento seçimleri çok önemlidir. Çünkü yeni dönemin parlamentosu kurucu bir misyon üstlenecektir. Bu misyonun en önemli aktörü ve yeni dönemin anahtarı Yeşil Sol Parti olacaktır. Yeşil Sol Parti Meclis’e sizlerin oylarıyla güçlü bir şekilde girecek; hiç kimse halkın kaynaklarını bir avuç sermaye çetelerine peşkeş çekemeyecek, emekçileri karın tokluğuna, sefalet ücretine çalıştıramayacak, hiçbir grev yasaklanmayacak, kar uğruna doğa talan edilemeyecek. Hukuksuz bir şekilde işlerinden atılan ve sosyal ölü haline getirilen tüm KHK’lılar işlerine iade edilecek. Nükleer santraller kapatılacak. Gençler işsizliğe ve geleceksizliğe mahkum edilmeyecek. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin her kademesi ücretsiz olacak. Engelsiz bir yaşam inşa edilecek. Engelli yurttaşların sorunlarının çözümü amacıyla ‘Engelliler Bakanlığı’ kurulacak. Türkiye Parlamentosu Yeşil Sol Parti eliyle bir kadın parlamentosu olacak. İstanbul Sözleşmesi tekrar yürürlüğe alınacak, 8 Mart resmi tatil ilan edilecek, Kadın Bakanlığı kurulacak. Her yurttaş temel yurttaşlık geliri hakkı elde edecek. Halkın iradesini çalan kayyımlar son bulacak. Kamuya işe alımlarda mülakat sistemi kaldırılacak. Köprüler, otoyollar sadece bir kuruşa kamulaştırılacak. Saray inşaatları durdurulacak, saraylar halkın hizmetine açılacak. Saray rejiminin uçan sarayları ve yat filoları satılacak. Saray ve yandaşlarının saltanatı son bulacak. Kaynaklar halka aktarılacak. Tüm bu değişimin anahtarı sizlerin elinde. Geleceğiniz için, doğa için ve büyük değişim için Yeşil Sol Partinin ağacına mührünüzü vurun. Yeşil Sol Parti’nin ağacıyla demokrasi filizlenecek” diye belirtti.

Demokrasi olmadan yaşamın olmayacağını dile getiren Akın, şunları söyledi: “Şu an yaşadığımız sorunların temel nedeni, AKP-MHP iktidarının demokrasi düşmanı olmasıdır. Bu nedenle biz evde, işyerinde, sokakta, okulda her yerde demokrasi talebi anlamına gelen radikal demokrasiyi savunuyoruz. Yeni Yaşam’ı savunuyoruz. Yeşil Sol Parti’ye vereceğiniz her oy umuda, aydınlık yarınlara verilecektir. Çünkü Yeşil Sol Parti’ye oy vermek; tecrit politikalarının son bulması, hasta tutsakların özgürlüklerine kavuşması demektir. Yoksulluğun, işsizliğin emek sömürüsünün son bulması, yoksulluğun kadınlaşmasına izin vermemektir. Çocukları toplumsal özne olarak görmektir. SMA hastalarının yaşam hakkını savunmaktır. Ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı düşman siyasetine karşı tüm kültürlerin, kimliklerin, inançların bir arada ortak yaşamını esas almaktır. İş güvenliğini sağlamayan, patrondan sermayeden yana olan bu iktidara iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğimiz canların hesabını sormaktır. Kaz Dağları’nı, İkizdere’yi, Akbelen’i ranta ve talana karşı savunmaktır. Kesilen ağaçlarıyla Cudi’yi, Gabar’ı, yanan ormanlarıyla Marmaris’i, Muğla’yı yeniden yeşertmektir.

OYLARIN GASP EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Tüm bileşenlerimiz, ittifaklarımız ile birlikte Yeşil Sol Parti olarak tek liste ile seçimlere gireceğiz. Yeşil Sol Parti’nin amblemi halkların etrafında kenetlendiği, gölgesinde serinlediği ve özgürlük nefesini aldığı ağaçtır. Bu ağaç sarayın korkulu rüyası, halklara baharın müjdesidir. Her türlü medya ambargosuna, engellemelere rağmen ev ev kapı kapı dolaştık. Amblemimizi örnek oy pusulaları üzerinden halklarımıza tanıttık. Ben bir kez daha tüm halklarımıza seslenmek istiyorum. Tek bir oyumuz dahi boşa gitmemelidir. Oy pusulasında ağacı gördüğümüz yerin altına evet mührünü basarak felaket iktidarını göndereceğiz. Tüm renklerimizle ağacımızın etrafında büyük halayımızı kuracağız. Sevgili kadınlar, gençler, işçiler, emekçiler, tüm halklarımız, tarihi zaferimizi kutlamaya 1 gün kaldı. Gün, Yeşil Sol Parti ağacı etrafında toplanma günüdür, sadece oy kullanmakla kalmayacağız. Oyumuzu kullandıktan sonra sandıklarımızı koruyacağız. 24 saat uyumayacağız. Oylarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Buradayız, birlikte değiştireceğiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.