Abdullah Öcalan’a 3 aylık yeni aile görüş yasağı
  • Rojev
  • Güncel
  • Abdullah Öcalan’a 3 aylık yeni aile görüş yasağı

Abdullah Öcalan’a 3 aylık yeni aile görüş yasağı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 3 aylık aile görüş yasağı verildi. Yasağa "disiplin cezası" gerekçe gösterilirken, avukatlar AYM'ye başvuracaklarını aktardı.

ABONE OL
Ocak 12, 2023 12:30
Abdullah Öcalan’a 3 aylık yeni aile görüş yasağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 3 aylık aile görüş yasağı verildi. Yasağa “disiplin cezası” gerekçe gösterilirken, avukatlar AYM’ye başvuracaklarını aktardı. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 24 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile aynı cezaevinde tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’dan 21 ayı aşkın bir süredir haber alınamıyor. Öcalan’ın müdafiliğini yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatları tarafından yapılan aile ve avukat görüşme başvuruları ise, “disiplin cezaları” ve “görüş yasağı” gerekçeleriyle engelleniyor.
 
GÖRÜŞ YASAKLARI 
 
İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı, Öcalan ve diğer tutuklular hakkında geçtiğimiz yılın Mayıs ayında 3 aylık aile görüş yasağı vermişti. Yasak, 15 Eylül’de sona ermişti. Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 16 Eylül’de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na aile görüşünün sağlanması için yeni bir başvuru yapmıştı. Başvuruya herhangi bir yanıt verilmezken, 23 Eylül’de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne yeni bir aile görüşü başvurusu yapılmıştı. Ancak bu başvuru da yanıtsız bırakılmışt.  
 
Avukatlar, daha sonra Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvurarak, varsa bir disiplin cezası buna itiraz ettiklerini ve dosyadaki karar örneklerinin taraflarına verilmesini talep etmişti. Hakimlik, 5 Ekim’de yapılan başvuruyu reddetmişti. Hakimlik ret gerekçesinde, Öcalan ve diğer tutuklular hakkında İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından 9 Eylül’de 3 aylık disiplin cezasının verildiğini ve bu cezanın 28 Eylül’de kesinleştiğini ileri sürmüştü. Avukatların söz konusu karar karşı yaptıkları itiraz ise dikkate alınmamıştı.  
 
YENİ ‘YASAK’ KARARI
 
Avukatlar, 9 Eylül’de verilen disiplin cezasının 9 Aralık’ta sona ermesi sonrası 15 ve 23 Aralık 2022 ile 3 Ocak 2023’te hem cezaevi hem de savcılığa 3 ayrı başvuru yaptı. Ancak bu başvurular da sonuçsuz kaldı. 
 
Bursa İnfaz Hakimliği, 4 Ocak’ta Abdullah Öcalan ve diğer tutuklulara 3 aylık yeni bir aile görüş yasağı verildiğini avukatlara bildirdi. Yasak gerekçesi “disiplin cezası” olarak açıklanırken, cezanın neden verildiği ve ceza tarihine dair herhangi bir bilgi ise paylaşılmadı.  
 
AVUKATLAR AYM’YE BAŞVURACAK 
 
Avukatlar, 10 Ocak’ta karara itiraz etti. Bursa Ağır Ceza Mahkemesi, aynı gün başvuruyu reddetti.  
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatları, söz konusu karara karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacaklarını aktardı. 
 
MA/ Mehmet Aslan 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.