en iyi rulet siteleri
Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
  • Rojev
  • Dünya
  • Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor

Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor

Irak Petrol Bakanı, Kurdistan Bölgesi’nden petrol ihracatı için Türkiye’den bir heyet beklediklerini belirterek, Türkiye’nin petrol ihracatını Bağdat’a karşı kullandığını söyledi.

ABONE OL
Mayıs 28, 2023 12:00
Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Irak Petrol Bakanı, Kurdistan Bölgesi’nden petrol ihracatı için Türkiye’den bir heyet beklediklerini belirterek, Türkiye’nin petrol ihracatını Bağdat’a karşı kullandığını söyledi. 
 
Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani, Kürdistan Bölgesi’nden petrol ihracatına başlanılmamasına ilişkin açıklama yaptı. Hayyan, Federe Kurdistan Bölgesi’nden petrol ihracatı için Türkiye’den bir heyetin Irak’ı ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.
 
Hayyan Abdulgani, Türkiye’nin Kurdistan Bölgesi’nden petrol ihracatına başlamama gerekçesi olarak depremi öne sürdüğünü belirtti.
 
Konuya ilişkin konuşan Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu Üyesi Kazım Türki ise şunları söyledi: “Türkiye 1,5 milyar dolarlık tazminatı ödeyecek olmaktan rahatsız. Türkiye, petrol ihracatını Bağdat’a karşı bir baskı aracı olarak kullanıyor.”
 
Paris’te bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 23 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirdiği oturumda Kurdistan Bölgesi petrolünün Irak’tan bağımsız bir şekilde Türkiye üzerinden ihraç edilmesini durdurmaya yönelik bir karar almıştı. O günden bu yana Kurdistan Bölgesi’nden petrol ihracatı durdurulmuş. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.